لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

دیدگاه| تماس ترامپ با کشورهای یاغی ادامه راه اوباما است


یادداشتی از ایلای لیک در بلومبرگ

زمانی در واشنگتن باور تشکیلات سیاسی در هر دو حزب بزرگ این بود که دشمن خارجی برای دستیابی به ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا باید تلاش کند. رهبر جهان آزاد، در صورتی که امتیازهایی داده نشود و شروطی به تحقق نرسد، باید از مذاکره با رهبران کشورهای یاغی پرهیز کند. مخالفت جرج بوش با ورود آمریکا به مذاکرات هسته ای با ایران تا توقف غنی سازی اورانیوم را به یاد بیاورید.

این مساله ای حساس در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بود. آن زمان باراک اوباما در مقام سناتوری جوان گفت اگر رئیس جمهور شود در سال نخست با رهبران ایران، کوبا و کره شمالی دیدار خواهد کرد. هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی اش، می گفت نمی خواهد ملاقات با چنین دیکتاتورهایی «دستمایه مقاصد تبلیغاتی قرار بگیرد».

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در کتاب خاطرات تازه منتشر شده اش، می گوید پرزیدنت اوباما در واکنش به انتقادها با تاکید بر این کلمات به روی میز می زد و می گفت: «صحبت. با. افراد. پاداش. نیست.»

سریع به سال ۲۰۱۸ بیاییم، بی انصافی نیست اگر بگوییم پرزیدنت ترامپ از دیدگاه اوباما در این باره استفاده کرده است. ترامپ با رهبر کره شمالی در سنگاپور و ولادمیر پوتین در هلسینکی فنلاند ملاقات کرد.

حالا پرزیدنت ترامپ می گوید برای گفتگوی بدون پیش شرط با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، آمادگی دارد.

آن هایی که سیاست ترامپ در قبال ایران را به دقت دنبال می کنند نباید از این حرف تعجب کنند. ترامپ به دفعات گفته است در پی مذاکره بر سر یک توافق جدید با رهبران ایران است.

پرسش این است که اگر ایران به هیچ یک از ملزوماتی که وزیر خارجه آمریکا تعیین کرده است عمل نکند، ترامپ با ایرانی ها ملاقات خواهد کرد و آیا این موارد را در مذاکرات مطرح می کند یا نه.

حالا جانشین اوباما که آمریکا را از توافق هسته ای او با ایران خارج کرده خواهان ملاقات با حسن روحانی است؛ کسی که حتی به دیدار با اوباما تن نداد.

اما با توجه به بحران مشروعیتی که اکنون تهران با آن روبروست، چنین دیداری محتمل است. روحانی مستاصل است. ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا می تواند ادامه بقای روحانی باشد.

یازده سال پیش، تشکیلات سیاست خارجی در واشنگتن باور داشت رئیس جمهوری آمریکا تا زمانی که کشوری یاغی رفتار مخرب اش را تغییر نداده نباید با رهبر آن ملاقات کند.

اوباما با ملاقات با کسترو این اجماع را عوض کرد. ترامپ این هفته راه او را ادامه داد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG