لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

پرزیدنت ترامپ در نشست ویژه سازمان ملل: مبارزه با مواد مخدر برای جهان حیاتی است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست ویژه مبارزه جهانی با مواد مخدر - ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۸
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست ویژه مبارزه جهانی با مواد مخدر - ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۸

رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در سخنرانی افتتاحیه نشستی در سازمان ملل متحد در مورد تهدید مواد مخدر در جهان، ضمن تشکر از کشورهایی که از فراخوان برای مبارزه جهانی با مواد مخدر حمایت کرده اند، محو اعتیاد و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را برای امنیت ملی کشورهای جهان حیاتی توصیف کرد.

دونالد ترامپ در ارائه آمار جهانی اعتیاد به مواد مخدر گفت، «همانگونه که گزارش سال ۲۰۱۸ مواد مخدر در جهان نشان می‌دهد، تولید کوکائین و تریاک به سطح بی‌سابقه ای بالا رفته و مرگ ناشی از استفاده از مواد مخدر از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، ۶۰ درصد افزایش یافته است.»

وی با بیان این که «مواد مخدر به جرائم سازمان یافته، نقل و انتقالات مالی غیرقانونی، فساد و تروریسم مرتبط است» خاطر نشان کرد «برای سلامتی جامعه و امنیت ملی حیاتی است که با اعتیاد به مواد مخدر مبارزه شود و هرگونه قاچاق مواد مخدر که منابع مالی برای کارتل‌های تبهکار را تامین می‌کند، متوقف شود.»

پرزیدنت ترامپ همچنین به اقدامات مشخص در مبارزه با مواد مخدر در آمریکا اشاره کرد و گفت «در آمریکا ما اقدامات قاطعی برای امنیت مرزهایمان، حمایت از مجریان قانون و تامین منابع مالی بی سابقه برای مبارزه با بحران مواد مخدر و مداوا و بهبودی معتادان برداشته‌ایم.»

۱۲۹ کشور به فراخوان پرزیدنت ترامپ برای شرکت در این نشست پاسخ دادند.
۱۲۹ کشور به فراخوان پرزیدنت ترامپ برای شرکت در این نشست پاسخ دادند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه فراخوان خود برای مبارزه جهانی با مواد مخدر را ساده توصیف کرد و گفت «همه باید در کنار هم کار کنیم تا تولید مواد مخدر را از بین ببریم و اعتیاد به مواد مخدر را شکست دهیم. برای همین، آمریکا ماه گذشته فراخوان جهانی برای مبارزه با مواد مخدر در جهان را اعلام کرد. این فراخوان ساده است. تقاضا برای مواد مخدر باید کاهش یابد. عرضه آن باید متوقف شود. برنامه‌های مداوای معتادان گسترش یابد و همکاری بین المللی تقویت شود.»

پرزیدنت ترامپ تاکید کرد که این اقدامات جان میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان نجات خواهد داد و با همکاری بین المللی در مبارزه با مواد مخدر می‌توانیم آینده‌ای عاری از مواد مخدر برای فرزندانمان بوجود آوریم.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این نشست ویژه، که در مقر سازمان ملل در شهر نیویورک به ریاست رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد، گفت ناکامی در راه مبارزه با مواد مخدر هیچ جایی در میان گزینه‌های پیش روی جهان ندارد و این موضوع در واقع مساله مرگ و زندگی است.»

آنتونیو گوترش با بیان این که مشکل مواد مخدر در جهان به مرز هشدار رسیده است، اعلام کرد حدود ۳۱ میلیون نفر در سراسر جهان که گرفتار مواد مخدر هستند نیازمند مراقبت و درمان بوده و سالانه تقریبا ۴۵۰ هزار نفر نیز بر اثر استفاده از مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ۱۲۹ کشور به فراخوان رئیس جمهوری آمریکا برای مبارزه جهانی با مواد مخدر پاسخ مثبت داده و پیش نویس بیانیه پایانی نشست امروز را امضا کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG