لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

نگرانی برای امنیت اینترنتی پرزیدنت ترامپ در چین؛ سرزمین ممنوعیت توئیتر


در حالی پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه وارد چین می شود که برخی نزدیکان رئیس جمهوری آمریکا نگران امنیت سایبری او در این کشور هستند بخصوص که چین محدودیت جدی بر روی استفاده از توئیتر دارد.

آسوشیتدپرس در گزارشی نوشته است، روز چهارشنبه پرزیدنت ترامپ در معرض آزمونی جدید قرار می گیرد. آیا او قصد دارد از توئیتر همچنان استفاده کند یا خیر و نوشته «فرمانده کل قوا» اندک اندک به دیوار بزرگ آتش چین (شبکه سایبری چین) نزدیک می شود.

آسوشیتدپرس در این گزارش نوشت: کاخ سفید مایل نیست در این باره اظهار نظر کند که آیا رئیس جمهوری آمریکا هنگام اقامت در چین بازهم از توئیت استفاده خواهد کرد یا خیر. نگرانی از آنجا ناشی می شود که دولت چین بر همه شبکه های رسانه ای نظارت دقیق دارد.

این چیزی بیش از مساله امنیت سایبری است و مشاوران رئیس جمهوری تلاش دارند پیش از آنکه هواپیمای رئیس جمهوری در پکن فرود آید، شبکه اجتماعی او را موقت ببندند.

با این همه، مقام های آشنا با روحیه رئیس جمهوری می گویند آقای ترامپ در چین نیز دست از توئیت کردن برنخواهد داشت.

در چین استفاده داخلی از توئیتر ممنوع است اما خارجیان درآن کشور می توانند با تلفن دستی خود از توئیت استفاده کنند. اما برای رئیس جمهوری آمریکا مساله به آن سادگی نیست. باید از ماهواره و ابزارها ی بسیار پیچیده الکترونیکی استفاده کرد و صدها نفر در چند قاره باید روی چنان پروژه ای کار کنند تا او بتواند توئیت بزند.

ترامپ هم مانند روسای جمهوری پیشین تلفن همراه امن دارد اما بیشتر به جای تلفن از آن برای توئیت کردن استفاده می کند. در چهار روز نخست سفر آسیائی ده ها توئیت نوشته شد.

اما سفر به چین چیز دیگری است و جای نگرانی دارد. روشن گذاشتن تلفن با خطر امنیتی همراه است. چون در این کشور تمامی شبکه تلفن همراه زیر نظر نیروهای امنیتی قراردارد.

مقامهای دولت پیشین به یاد نمی آورند که آیا پرزیدنت اوباما در سفر به چین تلفن همراه را با خود می برد یا خیر.

ژنک زگوانگ، معاون نخست وزیر چین با اشاره به نگرانی های امنیتی آمریکائیان در این زمینه گفته است پکن همه تلاش ها را برای دسترسی سران کشورها به شبکه اینترنتی در چین به عمل می آورد و پرزیدنت ترامپ هم در این زمینه مستثنا نخواهد بود

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG