لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۰

ترامپ بر سر جمال خاشقجی به عربستان سعودی هشدار می دهد


گزارشی از پیت کسپِرویکز در روزنامه واشنگتن اگزمنر

پرزیدنت ترامپ روز پنج شنبه گفت دولت او در حال تحقیق است تا دریابد آیا جمال خاشقجی، رورنامه نگار مخالف دولت سعودی، به دست مقام های عربستان دستگیر یا کشته شده است یا نه.

دونالد ترامپ در گفتگو با فاکس نیوز تصریح کرد: «ما خیلی با جدیت مساله را مد نظر داریم. من اصلا این وضع را دوست ندارم.»

رئیس جمهوری آمریکا می گوید اگر نقش دولت سعودی در ربودن یا کشتن جمال خاشقجی روشن شود آمریکا واکنش نشان خواهد داد. پرزیدنت ترامپ گفت: «این اتفاق وحشتناکی است، ما نمی توانیم اجازه دهیم این اتفاقات رخ بدهد.»

خاشقجی که از مخالفان حکومت سعودی و ستون نویس واشنگتن پست بود، بنا بر گزارش ها در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسیده است.

دونالد ترامپ گفت: «ما خیلی محکم عمل کرده ایم، ماموران تحقیق آن جا داریم، با ترکیه در حال همکاری هستیم، با عربستان سعودی همکاری می کنیم. ما می خواهیم سر در بیاوریم چه اتفاقی افتاده است. او وارد کنسولگری شده و به نظر نمی رسد خارج شده باشد.»

ترامپ گفت روابط با سعودی ها عالی است ولی پیش از هر تغییری باید مشخص شود چه اتفاقی افتاده است: «من باید دریابم چه اتفاقی افتاده و احتمالا به کشف مساله از آن چه تصور می شود، نزدیک تر هستیم.»

ترامپ افزود: «اتفاق بسیار غم انگیزی است و احتمالا در فرصت بسیار کوتاهی از جزئیات آن اطلاع پیدا خواهیم کرد. افراد فوق العاده با استعدادی را مامور کار بر روی این مساله کرده ایم. ما از این وضع خوش مان نمی آید. من این وضع را دوست ندارم، خوب نیست.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG