لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

ترامپ می‌گوید آمریکا با مقام‌های ترکیه و سعودی بر روی پرونده جمال خاشقجی کار می‌کند


گزارشی از ایلین سالیوان در نیویورک تایمز

پرزیدنت ترامپ روز پنج شنبه گفت ماموران آمریکایی با مقام های ترکیه و عربستان در حال همکاری هستند تا تعیین کنند بر سر روزنامه نگار واشنگتن پست که تصور می شود در داخل کنسولگری سعودی در استانبول کشته شده چه آمده است.

دونالد ترامپ گفت او و دولت اش مساله را «بسیار جدی مد نظر دارند».

رئیس جمهوری آمریکا بامداد پنج شنبه در مصاحبه ای با برنامه تلویزیونی «فاکس اند فرندز» گفت: «ما می خواهیم سر در بیاوریم چه اتفاقی افتاده است. او وارد کنسولگری شده و به نظر نمی رسد از آن جا بیرون آمده باشد.»

جمال خاشقجی، روزنامه نگار، از دوم اکتبر، پس از ورود به کنسولگری سعودی در استانبول دیده نشده است. مقام های ترکیه ظن دارند که یک گروه ضربت سعودی جمال خاشقجی را کشته و در داخل کنسولگری قطعه قطعه کرده اند.

مقام های سعودی می گویند خاشقجی با پای خودش کنسولگری را ترک کرده است و آن ها نمی دانند بعدا چه اتفاقی برایش افتاده است.

با وجود نقش احتمالی سعودی ها در ناپدیدشدن جمال خاشقجی که با محکومیت گسترده بین المللی روبرو شده است، دونالد ترامپ روابط آمریکا با عربستان سعودی را «عالی» توصیف کرد.

ترامپ گفت انتظار دارد به زودی اطلاعات بیشتری درباره آن چه بر سر جمال خاشقجی گذشت، در دست داشته باشد.

ترامپ درباره ظن کشته شدن خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول گفت: «ما این وضع را دوست نداریم. من این وضع را دوست ندارم. اوضاع خوبی نیست.»

یک مقام ارشد پیشین آمریکا می گوید آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده مکالماتی از مقام های سعودی در دست دارند که در آن طرح بازداشت خاشقجی با کشاندن او از خانه اش در ویرجینیا به عربستان شنود شده است.

خاشقجی شهروند عربستان است و از سال گذشته در تبعیدی خودخواسته در ایالات متحده زندگی می کند. او هفته گذشته در استانبول بود تا از کنسولگری سعودی مدرکی برای ازدواج با خدیجه چنگیز، نامزدش، بگیرد.

عربستان سعودی در کانون سیاست خاورمیانه ای پرزیدنت ترامپ قرار دارد. جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد رئیس جمهور، رابطه نزدیکی با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، برقرار کرده است. اگر مشخص شود که ولیعهد سعودی در عملیات استانبول نقش داشته است، معلوم نیست روابط با کاخ سفید به چه سمتی خواهد رفت.

نقش برجسته شاهزاده محمد بن سلمان در عربستان سعودی مدت ها است مایه تعجب جامعه بین المللی بوده است. دولت عربستان حدود یک سال پیش در جریان یک کمپین مبارزه با فساد، بازرگانان متنفذ سعودی را محبوس کرد. تجار بازداشت شده آزاد شدند ولی از طریق پابندهای دیجیتالی از سوی دولت کنترل می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG