لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

دیدگاه: فرمان مهاجرتی جدید پرزیدنت ترامپ


یادداشتی از ایلای لیک در وبسایت بلومبرگ

فرمان مهاجرتی جدید پرزیدنت ترامپ کمترین ارتباطی به وعده انتخاباتی او برای منع ورود مسلمانان به آمریکا ندارد.

عراق و سودان، دو کشور با اکثریت مسلمان، دیگر شامل این فرمان اجرایی نمی شوند. دیگر کشورهای با جمعیت فراوان مسلمان مانند اندونزی، عربستان سعودی و هند پیشتر در فهرست نبودند و از این رو حتی نسخه قبلی فرمان اجرایی به سختی وعده انتخاباتی ترامپ را محقق می کرد.

در عین حال، دو کشور غیر مسلمان، کره شمالی و ونزوئلا، به فهرست اضافه شده اند. چاد هم از جمله کشورهای جدید افزوده شده به فرمان مهاجرتی جدید است. بنا بر آمار، کمی بیش از نیمی از جمعیت چاد مسلمان اند.

در مورد پنج کشور ایران، یمن، سومالی، سوریه و لیبی در فهرست هم استثناهایی در نظر گرفته شده است: اتباع سومالی می توانند به آمریکا سفر کنند، ولی امکان مهاجرت ندارند. تبادل دانشجو برای ایرانی ها ادامه خواهد داشت، اما دیگر سفرها محدود می شود.

توضیح دولت این است که این کشورها نتوانسته اند سیستم صدور ویزایشان را بهبود ببخشند. در مورد ایران، علت محدودیت ها این است که حکومت در تهران درگیر جنگی نیابتی با متحدان آمریکا در خاورمیانه است و عادت بدی به بازداشت افراد دارای تابعیت دوگانه بر مبنای اتهامات ساختگی دارد.

یمن، سومالی، سوریه و لیبی عملا کشورهای از هم گسیخته با دولت هایی ضعیف اند که در جنگ های داخلی گرفتار شده اند. این کشورها توان بررسی جدی سوابق مسافرانشان به مقصد آمریکا را ندارند. رسانه های آلمان در ماه جاری خبر دادند که بر مبنای تخمین برلین داعش ۱۱ هزار گذرنامه سفید سوری در دست دارد.

ممنوعیت ورود افراد به آمریکا بهترین سیاست نیست. راه های زیرکانه تری برای رسیدگی به این مشکل وجود دارد. اما ترامپ به وعده انتخاباتی اش برای منع ورود مسلمانان عمل نکرد و منتقدان او باید از این بابت خوشحال باشند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG