لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

مقام های آمریکا: ترامپ با تلاش نظامی نامحدود و فشار دیپلماتیک تازه در سوریه موافقت کرده است


گزارشی از کارن دی یانگ در واشنگتن پست

کارزار نظامی علیه داعش در سوریه تقریبا تکمیل شده است، اما دولت آمریکا اهدافش را باز تعریف کرده است تا شامل خروج تمام نیروهای نظامی و وابسته ایران و ایجاد یک دولت باثبات و بی خطر، مورد پذیرش تمام سوری ها و جامعه بین المللی، باشد.

انگیزه اصلی این تغییر ناشی از تردیدهای فزاینده درباره توانایی و تمایل روسیه به بیرون راندن ایران از سوریه است.

جیمز جفری، دیپلمات با سابقه و نماینده جدید وزیر خارجه آمریکا در امور سوریه، می گوید: «سیاست جدید این است که ما دیگر قصد نداریم سوریه را تا پایان سال ترک کنیم.» حدود ۲۲۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه در حال خدمت هستند.

جفری گفت که نیروهای آمریکایی برای اطمینان از خروج ایران و شکست همیشگی داعش در سوریه خواهند ماند: «این یعنی ما عجله ای نداریم.»

دیپلمات ارشد آمریکا از توصیف هر گونه ماموریت نظامی جدید طفره رفت، اما بر یک «ابتکار دیپلماتیک بزرگ» در سازمان ملل متحد و دیگر نقاط، استفاده از ابزارهای اقتصادی احتمالا شامل تحریم ایران و روسیه، و مخالفت آمریکا با تامین هزینه بازسازی مناطق تحت کنترل اسد تاکید گذاشت.

سیاست فعالانه اعلام شده می تواند احتمال رو در رویی مستقیم با ایران و به طور بالقوه روسیه را افزایش بدهد.

جیمز جفری و جول ریبرن، سرهنگ بازنشسته نیروی زمینی آمریکا، که ماه گذشته از شورای امنیت ملی کاخ سفید به عنوان نماینده ویژه امور سوریه به وزارت خارجه آمریکا منتقل شد، برای تهیه یک استراتژی جامع با هدف پرهیز از تکرار اشتباهات انجام شده در عراق ماموریت پیدا کرده اند. خروج زود هنگام نیروهای آمریکا از عراق فضا را برای ایران و ظهور داعش آماده کرده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خروج ایران از سوریه را به عنوان یکی از ۱۲ خواسته واشنگتن از تهران در سخنرانی ماه مه در بنیاد هریتج برشمرده بود.

جفری گفت: «اسد آینده ای ندارد، ولی خلاص شدن از دست او کار ما نیست.»

نخستین آزمون در برابر نقش گسترش یافته دولت آمریکا در سوریه دیر یا زود در ادلب، آخرین سنگرگاه شورشیان در شمال غربی سوریه، اتفاق خواهد افتاد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG