لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

توماس وارک: انتخابات ایران، اسرائیل و آمریکا شاید به تغییر سیاست کشورها منجر شود


توماس وارک، پژوهشگر ارشد شورای آتلانتیک
توماس وارک، پژوهشگر ارشد شورای آتلانتیک

توماس وارک، پژوهشگر ارشد شورای آتلانتیک در گفتگو با صدای آمریکا به مهمترین مسائلی که پرزیدنت ترامپ در سخنرانی وضعیت کشور در زمینه سیاست خارجی به آنها خواهد پرداخت، اشاره کرد.

آقای وارک گفت که مشاوران پرزیدنت با صدور پیامی اعلام کرده اند که سخنرانی امشب وضعیت کشور در مورد «بازگشت بزرگ آمریکا» است. در مسائل خارجی انتظار می‌رود که پرزیدنت ترامپ درباره فشار بر ایران و طرح صلح خاورمیانه سخن بگوید اما سال انتخابات است و پرزیدنت موضوعات را با تمرکز بر مسائل داخلی مطرح خواهد کرد. به عبارت دیگر، به نظر من نطق امشب بیش از آن که ارزیابی کلی وضعیت جهان باشد، یک سخنرانی انتخاباتی ست.

وی با اشاره به تحولات در خاورمیانه، گفت ایران و آمریکا چند بار تا مرحله برخورد پیش رفته‌اند. پرزیدنت گفته مهمترین هدفش این است که رژیم ایران را وادار کند تا رفتارش را تغییر دهد. سئوال این است که آیا کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس تواند زمینه و موجبات این تغییر را فراهم کند یا نه؟ و باید دید واکنش ها در آمریکا و در منطقه به انتخابات در آمریکا چه خواهد بود. در ایران نیز قرار است انتخابات برگزار شود و این ممکن است به تغییر یا تداوم در سیاست های کنونی منجر شود. این امر در مورد انتخابات اسرائیل هم صدق می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG