لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

سنای آمریکا نتوانست وتوی پرزیدنت ترامپ برای منع فروش تسلیحات به عربستان را بی‌اثر کند


سنای آمریکا در تلاش برای بی‌اثر کردن وتوی پرزیدنت ترامپ در مورد مصوبه توقف فروش سلاح به عربستان سعودی ناکام ماند.

به نوشته رویترز، پس از اینکه پرزیدنت ترامپ مصوبه کنگره مبنی بر توقف فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات را وتو کرد، عصر دوشنبه هفتم مرداد به وقت واشنگتن سنای آمریکا برای بی اثر کردن این وتو رای گیری کرد، ولی آرای کافی برای این اقدام به دست نیامد.

برای بی اثر کردن وتوی پرزیدنت ترامپ، دو سوم آرای سنا لازم بود، اما در پایان رای گیری ۴۵ رای موافق در برابر۴۰ رای مخالف به دست آمد که فاصله بسیاری با دو سوم آرا داشت.

رئیس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته در اطلاعیه های جداگانه تصمیم خود برای رد مصوبه های کنگره آمریکا درباره توقف فروش سلاح به عربستان و امارات را اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این اطلاعیه ها اعلام کرد که این تصمیم او در راستای منافع ملی ایالات متحده و محافظت از بیش از ۸۰ هزار شهروند آمریکا که در عربستان زندگی می کنند، است. آنها تحث تاثیر حملات حوثی‌های یمن قرار دارند که توسط جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شوند.

اوایل ماه جاری میلادی، نمایندگان هر دو مجلس کنگره از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات به توقف فروش سلاح به این دو متحد آمریکا در حوزه خلیج فارس رأی دادند.

نمایندگان در اعتراض به نقش عربستان و امارات در کشتار غیرنظامیان در جنگ یمن، خواستار توقف قراردادهایی به ارزش بیش از ۸ میلیارد دلار با این دو کشور شده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG