لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

انتقاد پرزیدنت ترامپ از رفتار روسیه با دیگران: روسها به زور احترام می‌گذارند


رئیس جمهوری ایالات متحده با «وخیم» نامیدن شرایط سوریه، از عملکرد روسیه در این کشور انتقاد کرد. او ضمن تقبیح رفتار تهاجمی روسیه، گفت که آنها مثل همه، به زور و قدرت احترام می گذارند.

پرزیدنت دونالد ترامپ عصر روز سه شنبه ۲۷ شهریور در کاخ سفید میزبان «اندره دودا» رئیس جمهوری لهستان بود.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی از عملکرد لهستان در قبال ناتو و همچنین همکاری با آمریکا برای سرکوب داعش تقدیر کرد.

در بخش پرسش و پاسخ رئیس جمهوری آمریکا درباره تنش اخیر و سقوط هواپیمای روسیه در سوریه مورد سوال قرار گرفت که گفت: وضعیت در سوریه اصلا خوب نیست. گزارش ما نشان می دهد هواپیمای روسیه توسط رژیم سوریه زده شد. ما کارهای بزرگی در سوریه کردیم، ما به همراه متحدان مان داعش را در سوریه شکست دادیم و تقریبا به پایان کار نزدیک شدیم.

رئیس جمهوری آمریکا به خروج آمریکا از سوریه اشاره نکرد.

اشاره پرزیدنت ترامپ به حادثه روز دوشنبه در سوریه است. یک هواپیما نوع ایلوشن روسیه که ۱۵ سرنشین داشت، در اشتباه پدافند هوایی نیروهای دولت اسد مورد هدف قرار گرفت.

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه، ۲۷ شهریورماه اعلام کرد که پدافند هوایی سوریه «سهواً» عامل سرنگونی هواپیمای نظامی تجسسی روسیه در لاذقیه سوریه بود.

روسیه و سوریه مدعی شده اند «مانورهای خطرناک» جنگنده های اسرائیل باعث این اشتباه شده است. روسیه می گوید اسرائیل تنها یک دقیقه قبل از حمله به روسیه خبر داده است که جنگنده‌هایش در منطقه هستند.

سوریه می گوید با سامانه پدافندی اس۲۰۰ روسی هواپیمای روسیه را ساقط کرده است.

پایگاهی به نام ترامپ

در این نشست «اندره دودا» رئیس جمهوری لهستان ابراز تمایل کرد که آمریکا یک پایگاه دائمی در لهستان داشته باشد و او پیشنهاد داد نام این پایگاه به نام دونالد ترامپ گذاشته شود.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به سوالی درباره پایگاه در لهستان به نقش روسیه در سوریه و شرق اروپا اشاره کرد و گفت آنها رفتار تهاجمی دارند. آنها به زور و قدرت احترام می گذارند.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به اقدامات افزایش بودجه نظامی در دولت خود گفت: ما این روزها بزرگترین قدرت روی زمین را داریم. ارتش در دولت قبل ضعیف شده بود اما در حال بازسازی هستیم. روسیه به این احترام می گذارد.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود از سیستم مهاجرتی آمریکا بار دیگر انتقاد کرد و گفت امیدوار به تغییر آن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG