لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

دیدگاه| ترامپ در مورد روسیه به وعده‌اش عمل می کند


یادداشتی از هولمن دبلیو جنکینز جونیور، عضو هیات تحریریه روزنامه وال استریت جورنال

جوزف مک کارتی، سناتور آمریکایی دهه چهل و پنجاه میلادی، هری ترومن و دوایت آیزنهاور، روسای جمهوری پیشین آمریکا، را متهم می کرد که مامور اتحاد جماهیر شوروی هستند. جرج ویل، از روزنامه نگاران مطرح دهه های اخیر، رونالد ریگان، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، را برای گفتگوهایش با میخائیل گورباچف، رهبر وقت روسیه، به خیانت متهم کرده بود.

آرشیوهای تاریخی تائیدی است بر انتقادهای مخالفان سیاست خارجی فرانکلین روزولت، رئیس جمهوری پیشین آمریکا. بریتانیایی ها در پی اطمینان خاطر از پیروزی مجدد روزولت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۴۰ بودند.

همه روسای جمهوری آمریکا از سیاست خارجی مانند سیاست داخلی برای پیشبرد برنامه هایشان استفاده می کنند: برای ایجاد، گسترش و حفاظت از سرمایه سیاسی داخلی شان.

منتقدان آن ها هم همیشه رئیس جمهور را به ساده لوحی یا بدتر از آن تامین منافع خارجی ها متهم می کنند.

عملکرد پرزیدنت ترامپ در دیدار با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در هلسینکی، پایتخت فنلاند، جای بحث بسیاری دارد، اما ترامپ به آن چه در کمپین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ به مردم وعده داده بود، عمل کرد. رویکرد پرزیدنت ترامپ به مساله روابط با روسیه شباهت بسیاری به رویکرد دو رئیس جمهوری پیشین اش، باراک اوباما و جرج بوش، دارد.

هکرهای روس در تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا، گونه ای عمل کردند که ردپای شان قابل شناسایی باشد. پیام روشن بود: «من می توانم نظام سیاسی شما را بی ثبات کنم پس نظام من را بی ثبات نکنید.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG