لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

دیدگاه| چرا ترامپ به مداخله روسیه در انتخابات اذعان نمی‌کند


یادداشتی از بایرون یورک در روزنامه واشنگتن اگزمنر

تحقیقات درباره روسیه و ترامپ همیشه دو سویه داشته است: بخش مربوط به آن چه روسیه انجام داده است که به بررسی فعالیت های روسیه طی انتخابات اختصاص دارد و بخش مربوط به شخص دونالد ترامپ که تلاشی است در استفاده از تحقیقات برای برکناری او از ریاست جمهوری.

مشکل پرزیدنت ترامپ این است که هیچ موقع نخواسته است این دو سویه را از هم جدا کند. یکی مساله امنیت ملی و روابط بین الملل و دیگری مساله دونالد ترامپ است.

پرزیدنت ترامپ معتقد است اگر قدمی در مورد نقش روسیه در اختلال در انتخابات عقب نشینی کند، مخالفان او که در پی بی اعتبار کردن اش هستند، او را تضعیف کرده و به ترک کاخ سفید مجبور خواهند کرد. ترامپ می داند که مخالفانش هرگز راضی نخواهند شد و درخواست های بیشتری خواهند داشت.

اما دلیلی وجود ندارد که او نتایج و احکام تحقیقات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و سنا و همچنین رابرت مولر را درباره تلاش روسیه برای مداخله در انتخابات آمریکا نپذیرد. این امر هیچ صدمه سیاسی به همراه ندارد. تائید یافته های تحقیقات حتی امتیازی سیاسی برای او خواهد داشت.

در عین حال، هیچ مانعی در برابر مخالفت صریح رئیس جمهور با بخش دیگر تحقیقات که بر شخص او متمرکز است وجود ندارد. رای دهندگان می دانند که دموکرات ها، گروه های موسوم به «مقاومت» و مخالفین سرسخت ترامپ دو سال است که رئیس جمهور را به تبانی متهم کرده اند ولی هیچ مدرکی برای اثبات آن ارائه نداده اند. مولر علیه افراد متعددی اقامه دعوا کرده است ولی هیچ کدام ربطی به تبانی دارد. این روند ممکن است تغییر کند ولی ترامپ در دفاع از خود می تواند «عدم وقوع تبانی» و مساله «تخطئه» را تکرار کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG