لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

ترامپ هفته آینده میزبان رهبر قطر خواهد بود


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

گزارشی از جان باودن در وبسایت روزنامه هیل

در حالی که دولت ترامپ می کوشد کشورهای خاورمیانه را به از سر گرفتن تماس های دیپلماتیک با قطر ترغیب کند، رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده با تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، در کاخ سفید ملاقات خواهد کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که پرزیدنت ترامپ در دیدار سه شنبه هفته آینده با آل ثانی «چشم انتظار گفتگو بر سر راه های تقویت تماس ها میان ایالات متحده و قطر و پیشبرد اولویت های مشترک امنیتی و اقتصادی ما است.»

چند روز پیش گزارش شده بود که کاخ سفید نشستی با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را در میانه تنش های دیپلماتیک حول و حوش قطر به تعویق انداخته است.

بنا بر گزارش ها، از جمله دلایل به تعویق افتادن این اجلاس به فصل پاییز ادامه روند کسب رای اعتماد مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه جدید دولت دونالد ترامپ است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین ماه ژوئن گذشته روابط دیپلماتیک خود را با قطر به دلیل حمایت این کشور از گروه های افراطی قطع کردند.

پرزیدنت ترامپ دوشنبه طی گفتگویی تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، «بر اهمیت حل مشاجره در خلیج فارس و استقرار یک شورای همکاری خلیج فارس متحد برای مقابله با نفوذ مخرب ایران و شکست تروریست ها و افراطیون» تاکید کرده بود.

کاخ سفید می گوید، پرزیدنت ترامپ همچنین سه شنبه در تماسی تلفنی با آل ثانی درباره «موانع سد راه برقراری اتحاد در شورای همکاری خلیج فارس» گفتگو کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG