لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

تشکر تلفنی پوتین از ترامپ به خاطر کمک سیا در کشف توطئه داعش در روسیه


این دومین تماس تلفنی دو رئیس جمهوری در کمتر از یک هفته است.
این دومین تماس تلفنی دو رئیس جمهوری در کمتر از یک هفته است.

ولادیمیرپوتین رئیس جمهوری روسیه در گفتگوی تلفنی روز یکشنبه با همتای آمریکائی، از اقدام سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده، موسوم به سی آی ای در کشف توطئه نافرجام تروریستی در شهر سن پترزبورگ روسیه، سپاسگزاری کرد.

روزنامه واشنگتن پست که این خبر را منتشر کرده، می نویسد سارا ساندرز سخنگوی کاخ سفید خبر گفتگوی تلفنی دو رئیس جمهوری در روز یکشنبه را تایید کرده است.

پوتین در این گفتکوی تلفنی به پرزیدنت ترامپ اطلاع داد که اطلاعات ارسال شده سی آی ای به دستگاههای امنیتی روسیه موجب شد یک گروه مظنون به توطئه ریزی برای بمبگذاری کلیسای جامع «کازانو سایر» از مراکز پر جمعیت این دومین شهر بزرگ روسیه، کشف و خنثی شود.

بنا به گزارش سخنگوی کرملین، آقای پوتین از رئیس جمهوری آمریکا خواسته است مراتب سپاسگزاری او را به سی آی ای و سایر دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا ابلاغ کند.

رئیس جمهوری روسیه به آقای ترامپ گفته است چنانچه دستگاههای اطلاعاتی کشورش نیز چنان اطلاعتی در مورد تهدید تروریستی علیه مردم آمریکا به دست بیاورند، قطعا و بی درنگ همتایان آمریکائی را در جریان اطلاعات قرار خواهند داد.

از روز سه شنبه تا کنون این دومین گفتگوی تلفنی دو رئیس جمهوری بود.

روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ در گفتگوی تلفنی با آقای پوتین از اینکه رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس چهار ساعته مطبوعاتی اش از رونق شدید بازارهای بورس آمریکا تحسین کرده بود، سپاسگزاری کرد.

به گزارش کاخ سفید ولادیمیر پوتین در گفتگو با خبرنگاران، عملکرد قوی اقتصاد آمریکا را مورد ستایش قرار داده بود.

رئیس جمهوری روسیه در آن کنفرانس ابراز تردید کرده بود که به دلیل ادعاهای مداخله روسیه در جریان انتخابات سال گذشته آمریکا و مخالفت اپوزیسیون سیاسی در آمریکا، پرزیدنت ترامپ بتواند مناسبات تنش آلود دو کشور را بهبود بخشد.

رسانه های روسی هفتۀ پیش گزارش دادند دستگاه امنیتی فدراسیون روسیه افرادی را که پیرو داعش بوده اند و قصد بمب گزاری در کلیسای جامع کازینسکی را داشته اند، دستگیر کرده و بنا به گزارش خبرگزاری روسی نووستی، روز یکشنبه سه مرد دیگر در همان رابطه بازداشت شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG