لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

دیدگاه: شهامت ترامپ می‌تواند آمریکا را از اوپک رها کند


یادداشتی در «رییل کلییر پالیتیکز» از برنی مارکوس، رئیس «بنیاد مارکوس»

هر رئیس جمهوری در آمریکا از بیل کلینتون تا امروز قول دادند سفارت آمریکا در اسرائیل را از تل آویو به اورشلیم منتقل کنند. هر چند روسای جمهوری قبل در عمل به وعده شان کوتاهی کردند، اما پرزیدنت ترامپ شجاعت انجام آن را داشت. هر رئیس جمهوری از زمان ریچارد نیکسون وعده خودکفایی آمریکا در حوزه انرژی را دادند ولی همه ناکام ماندند. پرزیدنت ترامپ در شرایطی خاص برای تحقق این آرزو قرار دارد.

خواست استقلال انرژی قوی تر از هر زمانی است. افزایش بهای بنزین تا حدودی معافیت های مالیاتی سال گذشته را خنثی کرده است. این افزایش نه تنها روند احیای اقتصاد را تهدید می کند بلکه می تواند پیامدهای شدیدی در انتخابات میان دوره ای نوامبر ۲۰۱۸ و فرای آن داشته باشد.

جریان نفت در آمریکا تامین کننده ۹۲ درصد سیستم حمل و نقل است. هر چند آمریکا تولید داخلی نفت خود را افزایش داده است و اکنون نفت صادر می کند، ولی همچنان حدود ۴۰ درصد نفت مصرفی اش را از منابع خارجی وارد می کند. این واردات ۲۰ درصد کسری موازنه تجاری آمریکا را تشکیل می دهد.

نظرسنجی ها نشان می دهد که ۹۲ درصد آمریکایی ها شامل ۹۹ درصد جمهوریخواهان، ۸۷ درصد دموکرات ها و ۹۰ درصد مستقل ها از یک تلاش مشخص برای اولویت بخشیدن به خودکفایی آمریکا در حوزه انرژی با استفاده از تولید گاز طبیعی، زیست سوخت ها مانند اتانول و کاهش خرید نفت خارجی حمایت می کنند.

آمریکایی ها ۵۰ سال منتظر چنین فرصتی بوده اند و دونالد ترامپ رئیس جمهوری است که می تواند به این آرزو جامه عمل بپوشاند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG