لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

پرزیدنت ترامپ در سئول: توانایی حمله داریم اما امیدواریم کره شمالی پای میز مذاکره بیاید


رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سفر آسیایی خود به کره جنوبی رسید. پرزیدنت دونالد ترامپ در سئول ضمن تاکید بر توانایی نظامی ایالات متحده برای برخورد احتمالی با کره شمالی، ابراز امیدواری کرد این کشور به میز مذاکره بازگردد.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه ۱۶ آبان در کنفرانس خبری به همراه مون جای–این، همتای کره جنوبی خود در سئول بار دیگر تاکید کرد، گزینه نظامی به موازات دیپلماسی برای مهار برنامه های اتمی و موشکی کره شمالی در دستور کار است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: غیر قابل قبول است که کشورهایی به این رژیم خطرناک کمک های تسلیحاتی و مالی می کنند. در حین تلاش برای حل این مشکل با استفاده از تمامی ابزارهای موجود به غیر از اقدام نظامی ، آمریکا آماده است در صورت لزوم، برای دفاع از خود و متحدانش از طیف وسیعی از توانایی های نظامی بی بدیل خود استفاده کند.

پرزیدنت ترامپ همچنین با بیان اینکه «قدرت نظامی آمریکا پیونگ یانگ را مجبور به مذاکره خواهد کرد»، گفت: به باور من ، آن ها قدرت بی بدیل ما را درک می کنند. هرگز چنین قدرتی وجود نداشته است. می دانید که ما سه ناو هواپیمابر که بزرگترین در جهان هستند ، هم اکنون در منطقه مستقر کرده ایم. ما همچنین یک زیر دریایی اتمی هم مستقر کرده ایم.

آقای مون نیز در این کنفرانس بر راه حل صلح آمیز در مقابل تهدیدات پیونگ یانگ تاکید گذاشت و گفت: ما امروز ، بحث روشنی در باره قدرت اتحاد آمریکا – کره جنوبی داشتیم. ما، همچنین، بر سر راه حل صلح آمیز برای حل تهدیدهای اتمی کره شمالی و برقراری صلحی پایدار در شبه جزیره کره توافق کردیم.

آقای مون، همچنین، از کره شمالی خواست که بلافاصله به آزمایش های اتمی و موشکی خود پایان دهد.

پیشتر پرزیدنت ترامپ پس از گفتگو با مون جای–این، رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ ریاست جمهوری آن کشور، مشکل کره شمالی را محور گفتگوهای دو جانبه خواند.

آقای ترامپ گفته بود: شرایط در کره شمالی در کانون گفتگوی ماست و راه حلی موفقیت آمیز در این باره به دست خواهد آمد و تجارت موضوعیست که در باره اش صحبت کردیم. که یکی از موضوع های مورد علاقه من است. گمان می کنم یکی از دلائلی است که پیروزی فوق العاده ای در انتخابات سال گذشته داشتم.

در همین حال، هواداران و معترضان به دیدار پرزیدنت ترامپ از کره جنوبی در مقابل پایگاه نظامی آمریکا در آن کشور تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG