لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

پرزیدنت ترامپ: مشتاق روزی هستم که سلاح هسته‌ای و تحریم کره شمالی برچیده شوند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۲۴ فروردین گفت با این گفته کیم جونگ اون رهبر کره شمالی که «روابط شخصی ما همچنان خیلی خوب است» موافق است، و افزود که شاید حتی «عالی» صحیح‌تر باشد.

پرزیدنت ترامپ در ادامه پیامی در توئیتر نوشت که با ایده برگزاری سومین دیدار بین سران دو کشور، برای رسیدن به شناخت کامل از این که هر یک از طرفین در کجای این روند قرار گرفته، نیز موافق است.

وی افزود که کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای رشد و رسید به موفقیت‌های اقتصادی دارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین گفت مشتاق روزی است که سلاح‌های هسته‌ای و تحریم‌ها برچیده شوند و ببیند که کره شمالی یکی از موفق‌ترین کشورهای جهان می‌شود، و این می‌تواند زود اتفاق بیافتد.

رهبر کره شمالی پیشتر در روز شنبه اعلام کرد برای دیدار سوم با پرزیدنت آماده است؛ با این حال به نوشته آسوشیتدپرس، مهلت «تا پایان سال جاری» را برای دریافت پیشنهادهای واشنگتن، که برای هر دو طرف قابل قبول باشد، مطرح کرد.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۲۲ فروردین و در کاخ سفید در جریان دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی گفته بود تا زمان رسیدن به توافق، تمامی تحریم‌های کره شمالی به جای خود باقی می‌ماند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای ترامپ در حاشیه دیدار با مون جائه این در کاخ سفید گفت:‌ «تحریم‌هایی که در حال حاضر علیه کره شمالی داریم منصفانه است و قصدی برای کم کردن آن ندارم.»

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاری که گفته بود آیا حاضر است توافقی در ابعاد کوچکتر با کره شمالی را امضا کند گفت:‌ «اقدام‌های پیشنهادی زیادی وجود دارد، ولی هدف ما رسیدن به توافق کامل و اصلی است که خلع سلاح کامل اجرا شود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG