لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

نشنال اینترست: این فرصتی برای ترامپ است تا از رابطه ایران و کره شمالی پرده بردارد


دیدار پرزیدنت ترامپ با کیم یونگ چول مشاور ارشد رهبر کره شمالی در کاخ سفید - ۱ ژوئن ۲۰۱۸
دیدار پرزیدنت ترامپ با کیم یونگ چول مشاور ارشد رهبر کره شمالی در کاخ سفید - ۱ ژوئن ۲۰۱۸

مقاله‌ای در نشنال اینترست از جیمز رابینز، پژوهشگر ارشد «شورای سیاست خارجی آمریکا»

آیا راه به تهران از سنگاپور می گذرد؟ کره شمالی ضمن خلع سلاح می تواند در تلاش های گسترده جهانی علیه تکثیر جنگ افزار هسته ای نقشی عمده ایفا کند.

پیونگ یانگ استاد بی همتای قاچاق فناوری جنگ افزار هسته ای است. دولت های بیل کلینتون، جرج بوش و باراک اوباما با وجود نهایت تلاش شان نتوانستند مانع دستیابی کره شمالی به جنگ افزار هسته ای و موشک های بالیستیک شوند. خاندان کیم با به بازی گرفتن مذاکرات، گریز از تحریم ها، بلوف زدن و التماس راه خود را به سوی باشگاه کشورهای اتمی جهان گشودند. کره شمالی این کار را با وجود یکی از ضعیف ترین و عقب مانده ترین اقتصادها در جهان انجام داد.

حال می خواهیم بدانیم پیونگ یانگ چگونه از پس این مهم برآمد و چه کسانی در رسیدن به این هدف کمک اش کردند.

جای تعجب ندارد که بشار اسد به سرعت دیداری با کیم جونگ اون برنامه ریزی کرده است. سوریه بخشی از شبکه تکثیر جنگ افزار هسته ای کره شمالی بود. پیشتر گزارش شده بود که نقشه تاسیسات هسته ای سوریه کار تهران بوده است.

کره شمالی مهم ترین شریک ایران در فناوری موشکی بوده و احتمال دارد مواد هسته ای قابل استفاده در جنگ افزار هم به جمهوری اسلامی داده باشد. محسن فخری زاده مهابادی، دانشمند هسته ای ارشد ایران، ظاهرا هنگام سومین آزمایش هسته ای کره شمالی در سال ۲۰۱۳ در محل حضور داشته است. فخری زاده هم زمان بر روی طرح کلاهکی کار می کرد که روی موشک های کره شمالی نصب شود. یک مقام آمریکایی می گوید احتمال دارد کره شمالی آزمایش های هسته ای را برای هر دو کشور انجام می دهد.

ماهیت دقیق و ابعاد رابطه غیرقانونی میان کره شمالی و ایران هنوز آشکار نشده است، اما این امر می تواند به سادگی با کمک کره شمالی تصدیق شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG