لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

پرزیدنت ترامپ معاون متیس و رئیس پیشین بوئینگ را سرپرست وزارت دفاع کرد


در حالیکه قرار بود متیس تا ماه آینده در سر کار خود باشد، پرزیدنت ترامپ خبر داد که «پاتریک شاناهان» از اول ژانویه جای او را می‌گیرد.
در حالیکه قرار بود متیس تا ماه آینده در سر کار خود باشد، پرزیدنت ترامپ خبر داد که «پاتریک شاناهان» از اول ژانویه جای او را می‌گیرد.

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که معاون وزیر دفاع این کشور، سرپرست وزارت دفاع خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه دوم دی در توئیتر خود نوشت که پاتریک شاناهان، معاون وزیر دفاع از اول ژانویه ۲۰۱۹ به سرپرستی وزارت دفاع منصوب خواهد شد.

وی توضیح داد: مفتخرم اعلام کنم که پاتریک شاناهان معاون بسیار مستعد وزارت دفاع، از اول ژانویه ۲۰۱۹ (۱۱ دی ماه)، عنوان سرپرست وزارت دفاع را بر عهده می‌گیرد. پاتریک در هنگام فعالیت به عنوان معاون و پیش از آن در «بوئینگ» فهرست بلندی از دستاورد دارد. او فوق‌العاده خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا در حالی آقای شناهان را از اول ژانویه جانشین جیم متیس، وزیر دفاع مستعفی کرده است که پیشتر اعلام کرده بود آقای متیس در ماه فوریه بازنشسته خواهد شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ پنجشنبه شب در توئیتی نوشته بود: «ژنرال جیم متیس بعد از دو سال خدمت در دولت من به عنوان وزیر دفاع، با افتخار در آخر فوریه (بهمن ماه) بازنشسته خواهد شد.»

او اضافه کرده بود: «در طول دوره مدیریت متیس پیشرفت فوق العاده‌ای، به خصوص در حوزه خریدهای جنگی، صورت گرفت.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرده بود که جانشین آقای متیس را به زودی معرفی خواهد کرد.

خبر رفتن جیم متیس از وزارت دفاع در پی اعلام خروج آمریکا از سوریه منتشر شد.

به گزارش فاکس نیوز، همزمان با اعلام رئیس جمهوری آمریکا، پنتاگون یک نسخه از استعفانامه آقای متیس را منتشر کرد. او در نامه خود به پرزیدنت ترامپ نوشت که «یک کشور قوی به یک شبکه جامع متحدان متکی است» و بر لزوم احترام به متحدان آمریکا و مقابله کشورهایی چون چین و روسیه تاکید کرد.

وی افزود: «چون شما مستحق آن هستید وزیر دفاعی داشته باشید که نظراتش با شما و دغدغه‌های شما همسوتر باشد، معتقدم که برای من بهتر است که از سمت خودم کنار بروم.»

خروج آمریکا از سوریه

تصمیم روز چهارشنبه پرزیدنت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه با واکنش های زیادی روبرو شده است.

پرزیدنت ترامپ امروز هم در توئیتی نوشت که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، مسئله تازه‌ای نبود و او سال‌ها مایل به انجام این کار بوده است.

او در توئیت دیگری اضافه کرد: «دلیلی وجود ندارد که آمریکا به عنوان پلیس منطقه هزاران میلیارد دلار پول هزینه کند و جان سربازان آمریکایی را به خطر اندازد و در عین حال چیزی هم به دست نیاورد.

بعد از این تصمیم پرزیدنت ترامپ برخی متحدان رئیس جمهوری آمریکا از جمله لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، این تصمیم را اشتباه توصیف کردند. او گفت که این مشابه اشتباهی است که پیشتر باراک اوباما هم مرتکب شده بود.

باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته سیاست خارجی سنا، و مارکو روبیو، از سناتورهای جمهوریخواه، هم به انتقاد از این تصمیم پرداخته‌اند.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG