لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

متیس، ترامپ و ایران


خلاصه دو مقاله در وال استریت جورنال و آمریکن کانسرواتیو

گمانه زنی ها از انتخاب ژنرال جیمز متیس، فرمانده پیشین تفنگداران دریایی آمریکا، برای مقام وزیر دفاع دولت ترامپ حکایت دارد.

انتخاب متیس امری معمول نخواهد بود. در صورت وقوع، این نخستین بار طی چند دهه است که یک ژنرال بازنشسته به عنوان وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا انتخاب می شود.

طبق قوانین آمریکا افسران بازنشسته ارتش باید دست کم هفت سال از خدمت شان در ارتش گذشته باشد تا بتوانند رهبری وزارت دفاع را در دست بگیرند. ژنرال متیس سال ۲۰۱۳ بازنشسته شد و هنوز سه سال نیم تا حداقل لازم فاصله دارد.

برای انجام چنین انتصابی کنگره باید با تصویب معافیت ویژه ای راه را برای معرفی متیس هموار کند. هر دو مجلس کنگره باید این قانون ویژه را تصویب کنند. از این رو ژنرال متیس باید در برابر مجلس نمایندگان و مجلس سنا حاضر شود. پس از تصویب این قانون ویژه، دولت ترامپ می تواند ژنرال متیس را برای کسب رای اعتماد به سنا معرفی کند.

کنگره در سال ۱۹۵۰ با تصویب یک استثناء امکان انتخاب ژنرال جرج مارشال، رییس وقت ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، را به عنوان وزیر دفاع دولت هری ترومن فراهم کرد.

کنگره در قانون امنیت ملی مصوب سال ۱۹۴۷ در اصلاحاتی پس از جنگ جهانی دوم محدودیت هایی را برای پرهیز از تسلط نظامیان بر وزارت دفاع آمریکا وضع کرد. در این قانون محدودیت فاصله بازنشستگی نظامیان و خدمت در مقام وزیر دفاع ۱۰ سال تعیین شده بود. کنگره در قانون اختیارات دفاع ملی مصوب سال ۲۰۰۸ این زمان را به ۷ سال تقلیل داد.

معرفی جیمز متیس به عنوان وزیر دفاع و ژنرال مایکل فلین به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید ممکن است قانونگذاران را نسبت به کمرنگ شدن رهبری غیرنظامیان بر امور امنیت ملی نگران کند.

اما محبوبیت بسیار بالای ژنرال متیس در میان سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات کمیته نیروهای مسلح سنا و دیگر قانونگذاران این نگرانی ها را رفع خواهد کرد.

ژنرال متیس ۴۳ سال در میان تفنگداران دریایی آمریکا خدمت کرد و رهبری نیروهای آمریکا در افغانستان و عراق را برعهده داشت.

جیمز متیس مدت هاست که از تهدیدهای امنیتی ناشی از ایران ابراز نگرانی می کند.

متیس ماه آوریل در یک سخنرانی ایران را «تنها تهدید مداوم برای صلح و ثبات در خاور میانه» عنوان کرده بود. او همچنین تاکید داشت «ایران دشمن داعش نیست» زیرا ایران تنها کشوری است که مورد حمله داعش قرار نگرفته است.

ژنرال بازنشسته نیروی زمینی دیوید پترائوس، ژنرال بازنشسته نیروی زمینی جک کین، سناتور بازنشسته جیم تلنت، استیون هدلی مشاور امنیت ملی جرج بوش، و سناتور تام کاتن افسر پیشین نیروی زمینی از جمله دیگر افرادی هستند که برای مقام وزیر دفاع آمریکا تحت بررسی قرار داشته اند.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG