لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

چگونه «جیمز متیس» می‌تواند مانع ترامپ برای پاره کردن برجام شود


جیمز متیس، وزیر دفاع پیشنهادی دولت ترامپ
جیمز متیس، وزیر دفاع پیشنهادی دولت ترامپ

مقاله‌ای از ایلان گلدنبرگ در نشریه فورچون

ژنرال جیمز متیس، فرمانده وقت نیروهای آمریکا در خاور میانه، از نحوه برخورد پرزیدنت اوباما با توافق هسته ای ایران انتقاد نداشت، بلکه از عدم برخورد با تهدید ناشی از رفتار منطقه ای ایران ناراضی بود.

جیمز متیس، وزیر دفاع پیشنهادی دولت ترامپ، در یک سخنرانی در ماه آوریل از لغو برجام حمایت نکرد و در عوض گفت تا زمانی که ایران به طور جدی توافق هسته‌ای را زیر پا نگذاشته باشد، رییس جمهوری جدید آمریکا با رد برجام، ایالات متحده را منزوی و ایران را تقویت خواهد کرد.

ژنرال متیس در مقام وزیر دفاع دولت ترامپ احتمالا در برابر اقدامات تحریک آمیز ایران در آب های خلیج فارس موضعی محکم نشان خواهد داد. این رویکرد بیشتر به معنای روشن کردن عواقب اقدامات ایران است تا ورود به یک درگیری نظامی.

غیرقابل پیش بینی بودن واکنش دونالد ترامپ و پیشینه ژنرال متیس به عنوان فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا چنین رویکردی را در برابر ایران مؤثرتر خواهد کرد. ایرانی‌ها خواهان رویارویی نظامی با ایالات متحده نیستند و از این رو به عواقب اقدامات خود جدی تر فکر خواهند کرد.

بخش مشکل مساله واکنش به سیاست ایران در آموزش و تجهیز نظامی نیروهای شیعه وابسته در عراق، لبنان، سوریه و یمن است. جیمز متیس بخش عمده ای از زمان دوره فرماندهی اش بر نیروهای آمریکا در خاور میانه را بر آمادگی آمریکا در نمایش واکنش متناسب به این تهدیدها ضمن پرهیز از تشدید تنش به یک جنگ منطقه ای صرف کرد.

افزایش رزمایش های منطقه ای آمریکا می تواند بخشی از این تلاش ها باشد.

تمام این سیاست ها می تواند ضمن پایبندی آمریکا به توافق هسته ای اجرا بشود. با توجه به این که دونالد ترامپ بهبود روابط با روسیه را در اولویت قرار داده و از مخالفت مسکو با لغو برجام آگاه است، رویکرد متیس در برابر ایران برای او امری قابل قبول خواهد بود.

حتی در صورتی که کار به لغو توافق از طرف ایران یا آمریکا بکشد، نقش متیس برای رییس جمهوری ایالات متحده زمانی مهم تر خواهد شد که تمرکز وزارت دفاع آمریکا بر جلوگیری از دسترسی ایران به جنگ افزار هسته ای و آماده کردن گزینه های نظامی در صورت حرکت تهران به سوی ساخت بمب باشد.

در هر دو صورت، جیمز متیس نقشی عمده در سیاست آمریکا در برابر ایران ایفا خواهد کرد.

* برگردان فارسی این مقاله ها تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG