لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

پرزیدنت ترامپ سرپرست نهاد اطلاعات ملی آمریکا را منصوب کرد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت که جوزف مگوایر، رئیس مرکز ضد تروریسم ایالات متحده، به عنوان سرپرست نهاد اطلاعات ملی آمریکا منصوب خواهد شد.

رئيس جمهوری ایالات متحده در صفحه توئیتر خود نوشته است که مگوایر از روز ۱۵ آگوست (۲۴ مرداد) کار خود را در این سمت آغاز خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ دو هفته پیش در صفحه توئیتر خود خبر داده بود که دان کوتس، رئیس نهاد اطلاعات ملی آمریکا از سمت خود کنار می‌رود.

پیشتر اعلام شده بود که قرار است جان رتکلیف جایگزین کورتس در این سمت شود. با این حال رتکلیف از رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود که از نامزدی او برای تصدی ریاست نهاد اطلاعات ملی آمریکا، صرف‌نظر کند.

رتکلیف از جمله نمایندگان جمهوری‌خواه حامی پرزیدنت ترامپ در کنگره است. او از جمله در جلسه شهادت رابرت مولر، بازپرس ویژه سابق پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در مجلس نمایندگان هم حاضر بود و به دفاع از رئیس جمهوری آمریکا پرداخت.

پیشتر رسانه‌ها گزارش کرده‌ بودند که کوتس در دوران ریاست خود در مواردی با پرزیدنت ترامپ اختلاف‌نظر داشت؛ کوتس معتقد به برخورد سخت‌تر با روسیه بود، بر این باور بود که بعید است کره‌شمالی سلاح‌های هسته‌ای خود را تسلیم کند و گفته بود ایران به توافق هسته‌ای موسوم به برجام پایبند است.

زمستان سال گذشته، جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارش سالانه خود به کنگره و درباره ارزیابی در خصوص برنامه هسته ای ایران اعلام کرده بود که این کشور در حال حاضر به دنبال توسعه توانایی نظامی هسته‌ای خود نیست.

بعد از آن پرزیدنت ترامپ در توئیت‌هایی از ارزیابی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در مورد خطرات ناشی از ایران انتقاد کرد و نوشت: «به نظر می رسد افراد اطلاعاتی در مورد خطرات ایران به شدت منفعل و خام هستند. آنها در اشتباه هستند! وقتی من رئیس‌جمهوری آمریکا شدم، ایران همه جای خاورمیانه و فراتر از آن مشکل درست می‌کرد. از زمان پایان دادن به توافق هسته‌ای فاجعه بار با ایران، آن‌ها بسیار فرق کرده‌اند.»

پست ریاست نهاد اطلاعات ملی آمریکا پس از حمله‌های ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ ایجاد شد. این نهاد بر عملکرد ۱۷ نهاد اطلاعاتی مختلف ایالات متحده نظارت می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG