لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

پرزیدنت ترامپ در دیدار با نظربایف از همکاری استراتژیک قزاقستان تقدیر کرد


دیدار دوتالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان در کاخ سفید - ۲۶ دی ۱۳۹۶
دیدار دوتالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان در کاخ سفید - ۲۶ دی ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه در کاخ سفید با نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان دیدار و گفت وگو کرد. دو رئیس جمهوری پیش از مذاکرات پشت درهای بسته و صرف نهار در جمع خبرنگاران حاضر و بیاناتی ابراز کردند.

پرزیدنت ترامپ در بیانات خود قزاقستان را یک دوست باارزش و شریک مهم استراتژیک توصیف کرد و افزود دو کشور از زمان استقلال قراقستان، برای پیشبرد صلح و امنیت منطقه و فراتر با یکدیگر همکاری کرده اند.

قزاقستان در منطقه ای به وسعت اروپای غربی، دارای مرزهای مشترک با چین و روسیه و میدان ها و منابع وسیع گاز و نفت است و رئیس جمهوری آمریکا به سرمایه گذاری در این ارتباط ابراز تمایل کرد.

وی گفت «ما با یکدیگر ساختار برنامه اتمی قزاقستان را برچیده و از آینده ای امن تر و سالم تر برای فرزندان قزاقستان و برای جهانیان اطمینان حاصل کردیم. ما در پی فرصت ها برای سرمایه گذاری در قزاقستان، به ویژه در بخش انرژی، هستیم.»

رئیس جمهوری آمریکا از همکاری استراتژیک قزاقستان با ایالات متحده در جنوب شرق آسیا و همچنین در ارتباط با مقابله با بلندپروازی های اتمی کره شمالی قدردانی کرد و گفت «امروز پرزیدنت نظربایف و من مذاکرات جدی در مورد چگونگی پیشبرد امنیت و کامیابی مردم خود خواهیم داشت. قزاقستان یک شریک با ارزش در ارتباط با عاری سازی شبه جزیره کره از سلاحهای اتمی است و هردو مصمم هستیم کره شمالی را از تهدید جهان با سلاح اتمی بازداریم.»

پرزیدنت ترامپ همچنین از کمک قزاقستان در جنگ با طالبان و داعش در افغانستان و یاری در آموزش نیروهای امنیتی آن کشورقدردانی کرد.

نور سلطان نظربایف نیز در مقابل حمایت و همکاری ایالات متحده را مهم و ارزشمند توصیف کرد و گفت «آسیای مرکزی اخیرا مورد توجه و تمرکز بازیگران بزرگ جهانی قرار گرفت؛ زیرا ما با چین و روسیه هم مرز هستیم و در جنوب با کشورهای اسلامی را داریم.»

رئیس جمهوری قزاقستان افزود «ما همچنین خواستار حضور ایالات متحده در این منطقه هستیم در چارچوب کشورهای آسیای مرکزی به علاوه ایالات متحده، و از این حضور و همکاری قدردانی می کنیم.»

وی تاکید کرد کشورش همچنان با آمریکا در مبارزه با تروریسم و افراطگرایی همکاری خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG