لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

پرزیدنت ترامپ کره شمالی را تهدیدی علیه دنیای متمدن خواند


پرزیدنت ترامپ در سفر به ژاپن، کره شمالی را «تهدیدی علیه دنیای متمدن» خواند و اعلام کرد آمریکا هیچ گونه تهدیدی از سوی کره شمالی علیه این کشور و هم پیمانان آن را تحمل نخواهد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در یک کنفرانس خبری با حضور نخست وزیر ژاپن در توکیو، گفت صبر استراتژیک آمریکا برابر کره شمالی به سر آمده است.

پرزیدنت در حاشیه سفر آسیایی اش همچنین با اعلام اینکه گزینه نظامی هم روی میز است، رهبر کره شمالی را به توقف آزمایش موشکی نصیحت کرد. رئیس جمهوری آمریکا با تقبیح سیاست پرزیدنت اوباما در مقابل کره شمالی، اعلام کرد «سیاست صبر استراتژیک به پایان رسیده است.»

پرزیدنت ترامپ که روز دوشنبه پانزدهم آبان در کنار شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرده بود گفت: «برخی می گویند لحن من قدرتمند است، اما نگاه کنید لحن ضعیف در بیست و پنج سال گذشته چه نتایجی داشته است.»

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد ️آمریکا در کنار ژاپن در برابر کره شمالی ایستاده است.

او همچنین با تشویق ژاپن برای خرید تسلیحات از آمریکا گفت، اگر این تجهیزات خریداری شود، هر گونه حمله کره شمالی نابود می شود.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن هم در این دیدار گفت: در حال خرید جنگنده اف ۳۵ از آمریکا هستیم.

وی افزود: باید تجهیزات حافظتی بیشتری برای کشتی های خود از آمریکا خریداری کنیم.

نخست وزیر ژاپن همچنین با تائید اینکه گزینه نظامی هم روی میز است از اعمال تحریم علیه دهها نفر از مقامات کره شمالی خبر داد.

سفر آسیایی آقای ترامپ به دو منظور رفع نگرانی ها از تنش کره شمالی و مذاکرات اقتصادی با ژاپن، کره جنوبی و چین صورت گرفته است.

در این نشست خبری رئیس جمهوری آمریکا از روابط فعلی اقتصادی واشنگتن و توکیو انتقاد کرد و گفت ما خواهان تجارتی عادلانه و باز هستیم، اما در حال حاضر روابط تجاری ما با ژاپن نه باز است نه عادلانه.

انتقاد آقای ترامپ در حالی است که اختلاف کسری تراز تجاری آمریکا با ژاپن در سال ۲۰۱۶ میلادی ۶۹ میلیارد دلار اعلام شد. این دومین کسر بزرگ تراز تجاری آمریکا بعد از چین است. آمریکا از ژاپن خودروها و وسایل الکترونیکی وارد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG