لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

پرزیدنت ترامپ ۱۶ ژانویه را «روز آزادی مذهب» نامگذاری کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - آرشیو

کاخ سفید روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده شانزدهم ژانویه/۲۶ دی را «روز آزادی مذهب» نامگذاری کرده است.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که مذهب در تاریخ، روح و روان ملت ما در هم آمیخته است، گفت ما در این روز مذاهب مختلف، که جامعه ما را شکل داده، گرامی داشته و دویست و سی و دومین سالروز تصویب قانون آزادی مذاهب را پاس می‌داریم.

چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در ادامه این بیانیه افزود، اجداد ما که از آزار مذهبی به اینجا پناه آوردند بر این حقیقت ابدی باور داشتند که آزادی هدیه‌ای از جانب حکومت‌ها نیست، بلکه یک حق مقدس است که خدواند متعال به انسان عطا کرده است.

وی با اشاره به تصویب قانون آزادی مذهب در ایالت ویرجینیا در ۱۶ ژانویه ۱۷۸۶، گفت در این حکم که به قلم توماس جفرسون نوشته شده آمده است که همه مردم در ابراز ایمان و عقاید مذهبی خود آزاد هستند و این آزادی نباید بر ظرفیت‌های اجتماعی آنها تاثیر بگذارد.

به گفته پرزیدنت ترامپ این اصول پنج سال بعد الهام بخش متمم اول قانون اساسی شد، که در آن بر حق ما برای انتخاب مذهب و انجام فرایض دینی، به دور از هیچگونه اجبار یا تلافی حکومت، تاکید شده است.

وی با بیان این که «قانون اساسی و دیگر قوانین کشور تضمین کننده حق آزادی مذهب برای آمریکایی‌ها از هر قوم و تبار و پیشینه‌ای است،» گفت متاسفانه این مهم در برخی موارد نادیده گرفته می‌شود؛ مانند تهدید به پیامدهای مالیاتی در مورد کسانی که به نحوی خاص در زمینه مذهب سخن می‌گویند، یا اجبار کردن مردم به پیروی از برخی قوانین که بدون توجیه کافی با ارکان اصلی عقاید مذهبی آنها ممکن است در تضاد هستند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه هشدار می دهد که چنین مواردی می تواند به تدریج آزادی بنیادی که زیربنای دموکراسی ماست را به نابودی بکشاند. «از این رو من، بلافاصله پس از ورود به کاخ سفید و طی یک فرمان اجرایی، این مهم را تضمین کردم که آمریکاییان باید بدون دخالت دولت قادر باشند اعتقادات ذاتی و باطنی خود را دنبال کنند.»

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد، ایالات متحده در عین حال بزرگترین قهرمان آزادی مذاهب در سراسر جهان است؛ زیرا ما معتقد نیستیم که ایمان ذاتی تنها منحصر به آمریکایی‌هاست و ما همچنان افراطگرایی، تروریسم و اعمال خشونت علیه مردم تحت لوای مذهب را – مانند آنچه داعش در عراق و سوریه در مورد ایزدی‌ها، مسیحیان و مسلمانان شیعه انجام داد – محکوم و با آن مبارزه می‌کنیم.

وی در پایان این بیانیه گفت، من دونالد جی ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، با استفاده از اختیاری که به واسطه قانون اساسی و قوانین ایالات متحده به من اعطا شده است، ۱۶ ژانویه ۲۰۱۸ را به عنوان روز آزادی مذهب اعلام می‌کنم و از همه آمریکاییان می خواهم در این روز با برگزاری مراسم و فعالیت‌های درخور، میراث مشترک ما در آزادی مذهب را یادآور شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG