لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

پرزیدنت ترامپ رسما اعلام کرد: خلافت خودخوانده داعش در سوریه و عراق صد در صد نابود شد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه سوم فروردین ماه ۱۳۹۸ در بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که کلیه مناطق تحت اشغال داعش در سوریه و عراق آزاد و خلافت خودخوانده این گروه اسلامگرای افراطی در این دو کشور به طور کامل نابود شده است.

پرزیدنت ترامپ در این بیانیه می‌گوید، «با افتخار اعلام می‌کنم با همکاری شرکایمان در ائتلاف جهانی برای شکست داعش، از جمله نیروهای امنیتی عراقی و نیروهای دموکراتیک سوریه، ایالات متحده همه اراضی تحت اشغال داعش در سوریه و عراق را ۱۰۰ درصد آزاد کرده است.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت، «تنها دو سال پیش، داعش بخش‌های وسیعی از خاک عراق و سوریه را در کنترل داشت. از آن زمان تا کنون، ما بیش از ۲۰ هزار مایل مربع (۵۱۸۰۰ کیلومتر مربع) از این اراضی را بازپس گرفته و میلیون‌ها سوری و عراقی را از "خلافت" داعش نجات دادیم.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه، سقوط قلمرو داعش را گواه دیگری از روایت غلط این گروه افراطی از اسلام دانست که در تلاش بود به عملکرد سبوعانه خود، شامل اعدام‌های وحشیانه، استفاده سوء از کودکان به عنوان جنگجو، و آزار و اذیت جنسی زنان و کودکان و کشتار آنها، مشروعیت ببخشد.

وی همچنین به همه جوانانی که تبلیغات داعش در اینترنت را باور کرده‌اند هشدار داد در صورت پیوستن به این گروه کشته خواهند شد و تاکید کرد که ایالات متحده و متحدان آن فعالیت‌های ضدتروریسم خود را در جهان ادامه خواهد داد و هوشیاری خود را در مورد داعش حفظ خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ در پایان این بیانیه که کاخ سفید آن را منتشر کرده است، ضمن تاکید بر این که ایالات متحده هر زمان و هر مکان که لازم باشد از منافع آمریکا دفاع خواهد کرد، گفت که «ما به همکاری با شرکا و متحدانمان برای انهدام کامل تروریست‌های افراطی اسلامی ادامه خواهیم داد.»

جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا نیز در توئیتی، ضمن بازنشر بیانیه کاخ سفید، تاکید کرد که ایالات متحده از نزدیک بقایای داعش را زیر نظر خواهد داشت و جهت پیشگیری از هرگونه شورش دوباره این گروه، به همکاری با شرکای خود در ائتلاف ضدداعش ادامه خواهد داد.

گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را در مدت کوتاهی در سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ خورشیدی) اشغال کرد و ابوبکر البغدادی، رهبر گروه، هشتم تیر ماه همان سال و به دنبال اشغال موصل، دومین شهر بزرگ عراق، برپایی خلافت خودخوانده اسلامی را اعلام کرد.

ایالات متحده با تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی مبارزه با پیکارجویان این گروه اسلامگرای افراطی را آغاز کرد. نخستین حمله هوایی ارتش ایالات متحده علیه مواضع داعش در عراق روز هفدهم مرداد، و نخستین حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش در سوریه روز ۳۱ شهریور ۹۳ انجام شد.

داعش در این مدت مناطق عمده تحت کنترل خود را به تدریج از دست داد و نخست وزیر عراق تیر ۱۳۹۶ و پس از آزادسازی موصل، شکست داعش را در این کشور رسما اعلام کرد. به دنبال آزادسازی شهر رقه در سوریه، عملا خلافت داعش از هم پاشید، و پرزیدنت ترامپ آن را یک «پیشرفت مهم» در جنگ علیه داعش خواند.

از موصل و رقه به عنوان مراکز خلافت خودخوانده داعش در عراق و سوریه یاد می‌شد.

با این حال، فعالیت‌های تروریستی پیکارجویان داعش در این دو کشور همسایه، به ویژه در سوریه، ادامه یافت و ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در عراق و نیروهای دموکراتیک سوریه - ائتلاف کردها و عرب‌های سوری که از حمایت ایالات متحده برخوردار هستند، مبارزه با این گروه افراطی را ادامه دادند.

عملیات نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه برای آزادسازی آخرین سنگر داعش در شرق این کشور ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ با پشتیبانی نظامی آمریکا آغاز شد و این ائتلاف سوری در نهایت بامداد شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ آزادسازی کامل این مناطق، و بازپس‌گیری کل مناطق تحت اشغال داعش در سوریه، را اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG