لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۸

تلاش جدید دولت ترامپ برای برخورد با سازمان اصلی تروریستی جمهوری اسلامی ایران


نشریه واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: مقام های دولت ترامپ در حال نهایی کردن تلاش جدیدی برای برخورد با سازمان اصلی تروریستی ایران هستند.

دولت باراک اوباما در اواخر پاییز ۲۰۱۶، با ارائه تعریف تازه ای از «کنترل» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بر نهادهای وابسته اش، ممنوعیت ها بر سر تجارت با نهادهای وابسته به سپاه را سست کرد.

سپاه پاسداران مسول مرگ صدها نیروی آمریکایی بوده است.

این امتیاز دهی پشت پرده به ایران خشم قانونگذاران در کنگره ی ایالات متحده و گروه های طرفدار اسرائیل را در پی داشت و بعدتر زمینه ساز تصمیم دولت دونالد ترامپ به تروریست معرفی کردن سپاه پاسداران شد.

حال کنگره ی آمریکا در تلاشی جدیدی می کوشد آن معیار تعریف شده از سوی دولت اوباما درباره «کنترل» سپاه بر نهادهای وابسته را بازنویسی کند. آن معافیت دوره اوباما به لغو تحریم هایی منجر شد که راه تامین مالی مداخلات نظامی سنگین ایران در سوریه و دیگر نقاط مساله دار را هموار کرد.

تلاش قانونگذاران در کنگره ی آمریکا در آستانه برگزاری اجلاس سالانه «کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به «ایپک» سرعت گرفته است و مورد حمایت گسترده قرار دارد.

یک منبع آگاه می گوید تلاش برای رفع این نقیصه مدت ها در جریان بوده ولی اخیرا به طور علنی عنوان شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG