لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

دیدگاه| راه سوم ترامپ درباره توافق ایران؛ کنگره کارش را بلد است


کلیفورد می، رییس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها
کلیفورد می، رییس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها

یادداشتی در واشنگتن تایمز از کلیفورد می، رییس بنیاد دفاع از دموکراسی ها

پرزیدنت ترامپ با وجود اصرار دیپلمات های اروپایی و مبلغان توافق هسته ای ایران در رسانه های اصلی تصمیم به عدم تصدیق برجام گرفت. رییس جمهوری آمریکا بارها گفته است برجام به هدف اعلام شده نمی انجامد: به جای توقف دسترسی حاکمان جمهوری اسلامی ایران به جنگ افزار هسته ای آن را به تاخیر می اندازد.

توافق هسته ای ایران به رژیمی که آشکارا خود را مصمم به شکست آمریکا و متحدانش می داند مشروعیت بخشیده، آن را غنی و جسورتر می کند. چگونه می توان به کنگره گفت برجام در راستای منافع عالی ایالات متحده است؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا توافق هسته ای را نباید آن طور که تندروها درخواست می کنند به دور انداخت؛ اما مهم ترین دلیل آن این است که حاکمان ایران خود را به عنوان قربانی جا زده؛ دیگر امضاء کنندگان توافق از آن ها جانبداری کرده؛ و شکاف بیشتر در اتحاد میان اروپا و آمریکا یک پیروزی آشکار برای ایران خواهد بود.

در پایان این مسیر، ترامپ به گزینه سوم رسید. او برجام را تصدیق نکرد، اما تصمیم به لغو آن هم نگرفت. ترامپ روندی را برای تصحیح بدترین نواقص برجام فعال کرد. البته رسیدن به این هدف بسیار دشوار خواهد بود ولی دست کم ترمیم توافق هسته ای اوباما با ایران اکنون امکان پذیر است.

پرزیدنت اوباما برجام را به عنوان مهم ترین توافق کنترل تسلیحات قرن در قالب یک فرمان اجرایی و نه یک معاهده معرفی کرد. این امر کنگره را به حاشیه راند. ترامپ با عدم تصدیق برجام بار دیگر کنگره را به روند تصمیم گیری در این باره وارد کرد. کنگره بارها در جریان جنگ سرد به وظیفه اش در بهبود توافقنامه های دوجانبه و چند جانبه کنترل تسلیحات عمل کرده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG