لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

مشاوران با پیش‌بینی حرکت بعدی ترامپ مقدمات خروج از توافق ایران را آماده می‌کنند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

گزارشی از متیو لی و جاش لِدرمن در وبسایت روزنامه تایمز اسرائیل

کمتر از پنج هفته مانده به ضرب الاجل ترک احتمالی برجام، مقام های امنیت ملی کاخ سفید «روز بعد» های گوناگونی را در دست بررسی دارند.

این گزینه ها شامل چگونگی توجیه خروج از توافق هسته ای ایران به عنوان یک استراتژی صحیح، شدت عمل در وضع دوباره تحریم ها علیه ایران و چگونگی برخورد با واکنش اروپا و ایران است.

اما هیچ کس نمی داند دقیقا چه خواهد شد یا ایران چگونه واکنش نشان خواهد داد.

هدف ارائه بسته ای پیشنهادی است تا به ترامپ نشان داده شود که اروپایی ها نگرانی های او را جدی گرفته اند و تمایل به اقدام دارند.

سناریوی وحشتناک برای اروپایی ها این است که آنها به اعمال تحریم های جدید علیه ایران دست بزنند، ولی شاهد ترک برجام از سوی ترامپ باشند.

آمریکا و اروپا بر سر دو نگرانی ترامپ درباره آزمایش موشک های بالیستیک و رفتار بی ثبات کننده ایران در منطقه عمدتا به اجماع رسیده اند و معتقدند تهران می تواند و باید مجازات شود. اما دو طرف بر سر نگرانی سوم فاصله زیادی دارند: «بندهای غروب» در برجام که به ایران اجازه می دهد به تدریج فعالیت پیشرفته هسته ای را پس از چند سال از سر بگیرد.

ترامپ می خواهد آن محدودیت ها تمدید یا دائمی شود، اما استدلال ایران و اروپایی ها این است که این امر شدنی نیست، زیرا معادل مذاکره دوباره بر سر توافق هسته ای است؛ امری که آنها عهد کرده اند انجام ندهند. هر دو طرف مصالحه هایی را بر سر بندهای «غروب» پیشنهاد کرده اند، اما هیچ کدام هنوز مورد توافق قرار نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG