لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

دیدگاه: شکایت آمریکا از توافق ایران اتحادیه اروپا را زیر فشار می گذارد


مقاله ای از لارنس نورمن در روزنامه وال استریت جورنال

دولت های اروپایی سخت می کوشند نگرانی های ایالات متحده آمریکا را مراعات کنند، اما در عین حال کاری نکنند که ایران توافقی را که می گویند کارآیی دارد ترک کند.

مقام های دولت دانالد ترامپ و متحدان اروپایی شان دیدگاه های بسیار متفاوتی را پس از جلسه چهارشنبه شب وزیران خارجه پنج به علاوه یک و ایران در نیویورک در حاشیه هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کردند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر گفته بود واشنگتن تنها در صورتی در برجام می ماند که تغییراتی در آن اعمال شود؛ از جمله تغییر در مفادی که به ایران اجازه می دهد از نیمه دهه آینده فعالیت های هسته ای اش را دوباره گسترش بدهد.

مقام های ایران می گویند هیچ قصدی برای مذاکره دوباره بر سر برجام ندارند و رویکردشان بستگی بسیار به واکنش اتحادیه اروپا دارد.

بروکسل برای زنده نگاه داشتن برجام ضمن حفظ یکپارچگی بریتانیا، فرانسه و آلمان باید میان فشارهای آمریکا و ایران توازنی برقرار کند. مقام های اروپایی می گویند نمی خواهند بر سر برجام دوباره مذاکره کنند، اما با افزودن توافق هایی به آن مخالفتی ندارند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG