لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۴

دیدگاه| حملات نیروی قدس به اسرائیل درستی تصمیم پرزیدنت ترامپ را نشان داد


سرمقاله هیات تحریریه روزنامه نیویورک پست

تصمیم تهران به شلیک موشک به نیروهای اسرائیلی در شب چهارشنبه ارتباط مستقیمی با تصمیم پرزیدنت ترامپ به ترک برجام داشت.

نخست؛ ایرانی ها با تنظیم زمان حمله قصد داشتند نشان بدهند رئیس جمهور با خروج از برجام اوضاع منطقه را وخیم تر کرده است. چند ساعت بعد، حوثی های یمن هم به عربستان سعودی موشک شلیک کردند.

دوم؛ قدرت ایران در سوریه و یمن تا حدود زیادی نتیجه سیاست های تیم اوباما از جمله توافق هسته ای بوده است که برای واشنگتن راه های اندکی در برابر تخاصمات غیر هسته ای ایران باقی گذاشته بود.

جای خوشوقتی است که دست اسرائیل بسته نیست. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت شلیک ۲۰ موشک از سوریه به بلندی های جولان عبور ایران از خط قرمز بود. اسرائیل با ضربه ای ویرانگر به ۵۰ هدف ایران در سوریه واکنش نشان داد. انبارهای تسلیحاتی و سایت های اطلاعاتی و لجستیکی و پایگاه های سپاه پاسداران هدف این حملات بود.

اما این مناقشه مدت هاست در مسیر شکل گیری بوده است. در ماه فوریه، ایران یک پهباد مسلح را از سوریه به درون حریم هوایی اسرائیل فرستاد. اسرائیل به این اقدام و به حضور فزاینده نیروهای ایران در سوریه پاسخ داد. تبادل حملات چهارشنبه تنها یک دور دیگر از این حملات بود و آخرین آن هم نخواهد بود.

ایران امیدوار بود رهبران اروپایی که خواهان حفظ توافق هسته ای هستند اسرائیل و ترامپ را مقصر این حملات معرفی کنند. اما چنین نشد. بریتانیا، فرانسه و آلمان از اسرائیل حمایت کرده و ایران را محکوم کردند. حتی روسیه هم حاضر به انتقاد از اسرائیل نشد.

دست کم تا کنون، تهران قدرت کمتری در سوریه دارد. پس تصمیم ترامپ در مورد برجام پیشاپیش جهان را مکانی امن تر کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG