لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

پرزیدنت ترامپ: چشم انتظار ملاقات با نخست وزیر هند هستم


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیتی گفت چشم انتظار ملاقات با نارندرا مودی نخست وزیر هند در روز دوشنبه است تا بر سر مسائل راهبردی مهم مورد علاقه دو کشور تبادل نظر کنند.

نخست وزیر هند روز دوشنبه برای نخستین بار با پرزیدنت ترامپ دیدار و گفتگو می‌کند، و به گفته کاخ سفید نخستین رهبر خارجی است که پرزیدنت ترامپ به افتخار او ضیافت شام رسمی در کاخ سفید برگزار می‌کند.

ساتو لیمایی از کارشناسان مرکز شرق–غرب می‌گوید، پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر مودی هر دو با سابقه‌ای که دارند به خوبی می‌توانند به توافقاتی دست یابند.

به عقیده او «یکی از سابقه بخش خصوصی می‌آید و دیگری از صفوف حزبش به رهبری رسید و در دولت ارتقاء پیدا کرد. هر دو اشخاصی هستند که می‌دانند چگونه عمل کنند و چگونه معامله انجام دهند و چگونه آن را توجیه کنند.»

مسائل تجاری ممکن است مورد اختلاف دو طرف باشد. پرزیدنت ترامپ هند را در فهرست کشورهایی قرار داده که سیاست واشنگتن در قبال آنها باید به علت مازاد تراز تجاری با آمریکا بازنگری شود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین دستور بازنگری در مقررات صدور ویزاهای کار را داده است. محدودیت در صدور این نوع از ویزاها، بر نیروی کار ماهر هندی‌ها در صنایع وابسته به فناوری پیشرفته آمریکا، تاثیر عمده‌ای دارد.

پرزیدنت ترامپ در سیاست خارجی خود بر روابط با چین، رقیب استراتژیک هند، برای مهار کره شمالی تمرکز کرده است. اما در عین حال، آمریکا و هند، نگرانی مشترکی از افزایش توان نظامی چین دارند.

گفته می‌شود هند خواهان خرید پهپادهای غیرمسلح آمریکایی برای تجسس دریایی در اقیانوس هند است.

به گزارش آسوشیتدپرس، رئیس جمهوری ایالات متحده مجوز فروش این نوع از هواپیماهای غیرمسلح بدون سرنشین را به هند، در قراردادی به ارزش دو میلیارد دلار، صادر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG