لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

اعلام وضعیت اضطراری از سوی دونالد ترامپ؛ خرید تجهیزات از شرکت‌های تهدیدکننده امنیت ملی آمریکا ممنوع شد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، ضمن اعلام وضعیت اضطراری در این کشور، شرکت‌های آمریکایی را از خرید تجهیزات فناوری از شرکت‌هایی که تهدیدکننده امنیت ملی این کشور باشند، منع کرد.

به گزارش رویترز، رئیس جمهوری ایالات متحده این اختیار را خواهد داشت که علیه معامله‌هایی که تصور می‌کند تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا هستند، اقدام کند.

پرزیدنت ترامپ در این فرمان به وزارت بازرگانی دستور داده است دستورالعملی برای اجرای آن طی ۱۵۰ روز آینده تهیه کند.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا، با اشاره به این‌که این فرمان از دسترسی «دشمنان خارجی» به فناوری اطلاعات ایالات متحده جلوگیری می‌کند، خبر داد که این فرمان ظرف یک سال گذشته در دست بررسی بود.

به این ترتیب ممنوعیت استفاده از تجهیزات شرکت فناوری چینی هواوی هموار خواهد شد.

ایالات متحده می‌گوید شرکت هواوی با دولت چین در ارتباط است و چین از این شرکت برای جاسوسی علیه دیگر شرکت‌ها و کشورها استفاده می‌کند.

شرکت هواوی این اتهام را رد کرده است.

در گزارش‌های دفاعی به پنتاگون هشدار داده شده است که هواوی پیشتر نقاط آسیب‌پذیر امنیتی موسوم به «در پشتی» در نرم افزارها و سخت افزارهایش ایجاد کرده است.

پیشتر اعلام شده بود بعضی کشورهای اروپایی در صورت ادامه روابط با شرکت های فناوری چینی ممکن است ارتباط خود با نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده را از دست بدهند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در این‌باره گفته بود: «ما عواقب این خطر را بررسی کرده ایم و آن را با شرکای خود در ناتو و دیگر کشورها در سراسر جهان به اشتراک گذاشته ایم. ما این را روشن کرده ایم که اگر خطر از سطح مورد نظر ایالات متحده فراتر برود، به صراحت بیش از این قادر به اشتراک اطلاعات نخواهیم بود.»


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG