لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

پیام پرزیدنت ترامپ و دیگر مقام‌های ارشد آمریکا به مناسبت روز جهانی یادبود قربانیان هولوکاست


ادای احترام به قربانیان هولوکاست از سوی پرزیدنت ترامپ و همسرش ملانیا در اسرائیل، دوم خرداد ۱۳۹۶
ادای احترام به قربانیان هولوکاست از سوی پرزیدنت ترامپ و همسرش ملانیا در اسرائیل، دوم خرداد ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه هفتم بهمن ماه در پیامی رسمی که در وبسایت کاخ سفید منتشر شد، با فرا رسیدن روز جهانی یادبود قربانیان هولوکاست، یاد و خاطره آن را گرامی داشت. همچنین مایک پنس معاون ریاست جمهوری، مایک پمپئو وزیر خارجه و ملانیا ترامپ بانوی اول ایالات متحده هم پیام‌هایی به همین مناسبت منتشر کردند.

در متن بیانیه منتشر شده از سوی رئیس جمهوری آمریکا، پرزیدنت ترامپ در این پیام گفته است: «در ۲۷ آوریل ۱۹۴۵ (هفتم اردیبهشت ۱۳۲۴) سرباز جوانی از ارتش آمریکا در نامه‌ای به همسرش پس از دیدار از اردوگاه داخائو نوشت، «ممکن است هیچ‌وقت از چیزی که امروز شاهد آن بودم، به تو نگویم. ولی چیزهایی که امروز به چشم دیدم را هیچ‌گاه فراموش نخواهم کرد.»

پرزیدنت در ادامه افزود: «رایش سوم و همدستانش به دنبال نابودی تمامی یهودیان بودند و شش میلیون یهودی به طرزی مخوف و به صورت سیستماتیک کشته شدند. نازی‌ها همچنین شماری دیگر از جمله اسلاویک‌ها، روماها، همجنسگرایان، افرادی با محدودیت جسمی و ذهنی، رهبران دینی و مخالفانی که شجاعت علیه آن‌ها ایستادگی می‌کردند را به اسارت درآورده و به قتل رساندند.»

در بیانیه رئیس جمهوری آمریکا آمده است: «خشونت بی‌ حد و حصر هولوکاست، جنایتی علیه مردان، زنان و کودکان، جنایتی علیه بشریت و جنایتی علیه پروردگار بود. در روز جهانی یادآوری قربانیان هولوکاست، ما یاد و خاطره تمامی مردان، زنان و کودکانی که شکنجه دیده، مورد ستم قرار گرفته و کشته شدند را گرامی می‌داریم.»

پرزیدنت ترامپ با بیان این که یادآوری این خاطرات هشداری برای ما است که هیچ وقت نه فراموش کرده و نه اجازه دهیم دوباره روی دهد گفت، ما مصمم و معتقد به حفظ سیاست «دیگر اجازه نخواهیم داد» هستیم.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا، و ملانیا ترامپ بانوی اول ایالات متحده هم در پیام‌هایی جداگانه گرامیداشت روز جهانی قربانیان هولوکاست را اعلام کردند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در پیامی گفت: «در سالروز یادبود هولوکاست، یاد و خاطره شش میلیون یهودی و میلیون‌ها قربانی دیگر را که توسط نازی‌ها و همدستانشان به قتل رسیدند گرامی می‌داریم.» وی افزود، «ما تعهد همیشگی خود به حفظ جهانی عاری از یهودی‌ستیزی و هرگونه دیگر هراس از ادیان یا اقلیت‌ها را اعلام می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG