لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

ترامپ با اعمال تحریم بر حزب الله می گوید دولت او لطمات بسیاری به ایران زده است


آرشیو
آرشیو

گزارشی از گِرِگ ری در وبسایت فاکس نیوز

رئیس جمهوری آمریکا روز پنج شنبه تحریم های عمده جدیدی را بر گروه تروریستی اسلامگرای حزب الله وضع کرد. این امر همزمان با ادامه فشارهای اقتصادی دولت ترامپ بر رژیم ایران - حامی حزب الله - رخ می دهد.

پرزیدنت ترامپ پس از یک سخنرانی به مناسبت سی پنجمین سالروز بمبگذاری حزب الله در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳ که منجر به مرگ ۲۴۱ نیروی آمریکایی و ۵۸ صلحبان فرانسوی شد، «متمم جلوگیری از تامین مالی بین المللی حزب الله» را با امضای خود به قانون ایالات متحده تبدیل کرد.

دونالد ترامپ در مراسمی در کاخ سفید گفت: «برای تفنگداران دریایی آمریکا این مرگبارترین روز از هنگام نبرد "آیو جیما" بوده است. آن حمله توسط حزب الله که ایران در تاسیس آن نقشی محوری داشت انجام گرفت و آن حمایت تا امروز ادامه داشته است؛ و اگر احیانا متوجه نشدید، ما امروز لطمات بسیاری به ایران می زنیم.»

نظامیان حاضر در جلسه که ترامپ آن ها را در آغاز سخنرانی اش «با روحیه» توصیف کرد در واکنش کف زده و هورا کشیدند. ژنرال جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، ژنرال جان کلی، رئیس دفتر ریاست جمهوری، و نجات یافتگان حمله سال ۱۹۸۳ در این جلسه حضور داشتند.

تحریم های امضا شده در روز پنج شنبه ادامه تلاش های دولت ترامپ در هدف گرفتن حزب الله است. ماه فوریه، مقام های ارشد کاخ سفید از اعمال نخستین موج تحریم ها علیه حزب الله به عنوان راهی برای فشار بر ایران خبر دادند.

وزارت دارایی اعلام کرد شبکه ای از شرکت ها و افراد را در لبنان، سیرالئون، غنا، لیبریه و دیگر کشورها در ارتباط با «ادهم طباجه»، تامین کننده مالی حزب الله، تحریم کرده است.

ماه می، آمریکا سید حسن نصرالله و نعیم قاسم، دو رهبر حزب الله، را هدف تحریم قرار داد.

پرزیدنت ترامپ روز پنج شنبه یادآوری کرد: «طی سال گذشته ما شدیدترین تحریم ها را تنها در یک سال بر حزب الله تحمیل کرده ایم که سابقه ندارد.»

حزب الله در فهرست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار دارد.

در قانونی که پرزیدنت ترامپ پنج شنبه امضاء کرد فهرست افرادی که به دلیل تجارت با حزب الله می توانند تحریم شوند گسترده تر شده است.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «هیچ گروه تروریستی، غیر از القاعده، چنان دستش به خون آمریکایی ها آغشته نیست.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG