لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

پس از ۳۵ روز تعطیلی، پرزیدنت ترامپ و کنگره برای بازگشایی دولت آمریکا توافق کردند


سخنان پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید درباره توافق با کنگره بر سر بازگشایی دولت فدرال آمریکا - ۵ بهمن ۱۳۹۷
سخنان پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید درباره توافق با کنگره بر سر بازگشایی دولت فدرال آمریکا - ۵ بهمن ۱۳۹۷

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در یک نشست خبری در کاخ سفید از بازگشایی دولت آمریکا بعد از ۳۵ روز تعطیلی خبر داد.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه پنجم بهمن در کاخ سفید و در جمع خبرنگاران گفت: «نوید می‌دهم که ما به توافق رسیدیم برای سه‌ هفته دولت را باز نگه داریم و در مورد امنیت مرزی جنوبی مذاکرات خود را ادامه دهیم. در این مدت، و اگر با کنگره به توافق نرسیم، دولت در پانزدهم فوریه تعطیل می‌شود یا این که از حوزه اختیارات خود استفاده کرده و شرایط اضطراری اعلام خواهم کرد.»

با این اعلام رئیس جمهوری آمریکا، نمایندگان مجلس سنا در مورد این توافق رای‌گیری می‌کنند و پس از آن دولت بازگشایی خواهد شد. کارمندان دولت نیز حقوق معوقه خود را بابت این مدت از تعطیلی، دریافت خواهند کرد.

پرزیدنت ترامپ در جریان سخنرانی خود افزود: «هیچ چاره‌ای جز ساخت دیوار و مانعی محکم نداریم. اگر با کنگره به توافق نرسیم، دولت در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) تعطیل می‌شود. یا تا آن زمان به توافق رسیده‌ایم، یا این که از حوزه اختیارات خود استفاده کرده و شرایط اضطراری اعلام خواهم کرد.»

پس از اعلام نظر پرزیدنت ترامپ، میچ مک‌‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا در صحن علنی مجلس سخنرانی کرد و گفت که طرح مزبور را برای رای‌گیری مطرح می‌کند.

کاخ سفید درخواست بودجه‌ای معادل ۵.۷ میلیارد دلار برای ساخت دیوار کرده است، ولی دموکرات‌های کنگره می‌گویند بودجه ۱.۳ میلیارد دلاری که برای امنیت مرزی تصویب کرده‌اند، کافی است.

رئیس جمهوری آمریکا به آمار تبهکاران و جرم و جنایت‌های مرتبط با مرز جنوبی و مواد مخدر اشاره کرد و گفت هیاتی از سوی کنگره و کاخ سفید و کارشناسان مرزی در این مدت مذاکره خواهند کرد تا بهترین راه امنیت مرزی فراهم شود.

تعطیلی بخش هایی از دولت فدرال آمریکا مدت ۳۵ روز طول کشید، که طولانی‌ترین در تاریخ ایالات متحده است. دموکرات‌های کنگره چند بار با کاخ سفید مذاکره کردند، اما هر بار از تامین بودجه ساخت دیوار خودداری کردند.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه با تعطیلی روبرو شدند.

روز گذشته در مجلس سنا دو طرح برای بازگشایی دولت به رای گذاشته شد که هیچ‌کدام رای نیاورد. طرح جمهوری‌خواهان، که مورد حمایت پرزیدنت ترامپ بود و بودجه درخواستی او برای ساخت دیوار مرزی را شامل می‌شد، ۵۱ موافق و ۴۷ مخالف داشت و حد نصاب ۶۰ رأی برای تصویب را کسب نکرد.

طرح پیشنهادی دموکرات‌ها هم - که خواستار بازگشایی دولت تا ۸ فوریه بود و بودجه ساخت دیوار را شامل نمی‌شد - ۵۲ موافق و ۴۴ مخالف داشت، که این طرح هم به حد نصاب لازم نرسید و رد شد.

از سال ۱۹۷۶ تاکنون، بیست مورد اتفاق افتاده که بر سر اختلاف میان کاخ سفید و کنگره، دولت تعطیل شده است. از میان این بیست مورد، در هشت مورد آن کارکنان فدرال به دلیل فقدان بودجه، دستور گرفتند تا به خانه رفته و سر کار نیایند.

نسخه کامل سخنان پرزیدنت ترامپ با ترجمه همزمان را از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG