لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۵

ترامپ از پرسیدن سوال درباره شهروندی در سرشماری سال ۲۰۲۰ منصرف شد؛ دستور جدید پرزیدنت ترامپ


پرزیدنت ترامپ پنجشنبه عصر تصمیم خود را اعلام کرد.
پرزیدنت ترامپ پنجشنبه عصر تصمیم خود را اعلام کرد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ می گوید با صدور یک فرمان اجرایی از وزارت بازرگانی خواسته است داده های مرتبط با شهروندی را به دست بیاورد، اما از تلاش برای افزودن یک پرسش جنجال برانگیز درباره شهروندی به سرشماری سال آینده دست خواهد کشید.

سرشماری هر ده سال یک بار انجام می گیرد.

ترامپ که در کنار خود ویلیام بار، وزیر دادگستری، و ویلبر راس، وزیر بازرگانی، را در باغ رز کاخ سفید همراه داشت، گفت: «در نتیجه فرمان اجرایی امروز ما می توانیم اطمینان داشته باشیم که سرشماری سال ۲۰۲۰ آمار صحیحی از تعداد شهروندان، غیر شهروندان و افراد غیرقانونی ساکن در ایالات متحده آمریکا به دست خواهد داد. ما از تلاش های مان برای تعیین وضعیت شهروندی جمعیت ایالات متحده دست نکشیده ایم.»

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد سازمان های فدرال داده های مرتبطی را در اختیار وزارت بازرگانی خواهند گذاشت که می تواند برای شمارش و جدول بندی شهروندان و غیر شهروندان در ایالات متحده استفاده شود: «ما تصور می کنیم به مراتب صحیح تر خواهد بود.»

دیوان عالی ایالات متحده اخیرا در حکمی مانع افزودن پرسش شهروندی به برگه سرشماری شده و توضیح دولت ترامپ مبنی بر ضرورت افزودن آن برای حمایت از «قانون حق رای» را «ساختگی» توصیف کرده بود.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، پنج شنبه گفت تمام نمایندگان به قطعنامه ای رای خواهند داد که ویلیام بار و ویلبر راس را در باره قصد دولت ترامپ از پرسش شهروندی در سرپیچی از خواست کنگره اعلام می کند تا از این طریق احضاریه های مجلس نمایندگان اجرا شده و حقایق به دست بیاید.

سرشماری بیش از ۳۲۷ میلیون نفر از مردم ایالات متحده از آوریل سال بعد آغاز می شود.

سرشماری در ایالات متحده تعیین کننده نحوه تخصیص ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان بر مبنای جمعیت ایالت ها و توزیع صدها میلیارد دلار کمک های فدرال به ایالت ها است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG