لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

ترامپ رشد اقتصادی فوق العاده‌ای را اداره می‌کند؛ سران گروه ‌۷ این را در نظر داشته باشند


یادداشتی در واشنگتن پست از لارنس کادلو، مشاور اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا و مدیر شورای اقتصاد ملی کاخ سفید

پرزیدنت ترامپ در مقام رهبر بزرگترین و رو به رشدترین اقتصاد جهان و همچنین به عنوان مهم ترین اصلاح گر طرفدار رشد، برای شرکت در دومین اجلاس گروه هفت در دوره ریاست جمهوری اش به کانادا رفت.

پرزیدنت ترامپ تنها در پانصدمین روز ریاست جمهوری اش جذاب ترین تئوری های رکود دائم را ویران کرد.

نرخ رشد اقتصادی آمریکا به حدود ۳ درصد رسیده است؛ نرخی که پیشتر غیرممکن تصور می شد. این اقتصاد در سه ماهه دوم بزرگتر هم خواهد شد. کسب و کار رونق فراوانی پیدا کرده است. استخدام و دستمزدها رو به افزایش است. دارایی خالص سرانه خانواده به سطح غیرقابل تصور ۱۰۰ هزار میلیارد دلار رسیده است.

تازه ترین آمار کار از نرخ بیکاری سه و هشت دهم درصدی حکایت دارد که از سال ۲۰۰۰ تا کنون سابقه نداشته است. از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ ۳ میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد شده که شامل ۳۰۰ هزار شغل در بخش تولید است.

این اقتصاد بسیار قدرتمند درس هایی را برای دیگر دموکراسی های به لحاظ اقتصادی پیشرفته در بر دارد:

نخست، سیاست های اقتصادی پرزیدنت ترامپ کارآیی داشته است. کاهش مالیات ها، کاستن از مقررات زائد و افزایش توسعه انرژی ترکیبی قوی بوده است. در نتیجه این رویکرد، هزاران میلیارد دلار سرمایه از سراسر جهان دوباره به آمریکا سرازیر می شود.

دومین درسی که رهبران گروه ۷ باید از بازگشت اقتصادی آمریکا بگیرند این است: امنیت اقتصادی امنیت ملی است. قدرت آمریکا در داخل به معنای قدرت آمریکا در خارج است. این حقیقت در آمریکا برای دیگر دموکراسی ها هم قابل انطباق است.

سوم، دوستان و دشمنان ما باید این را تشخیص بدهند که پرزیدنت ترامپ به شکلی قابل توجه به عمل به وعده های انتخاباتی اش متعهد است.

اصلاح توافق های تجاری از وعده های مکرر ترامپ بوده و او مصمم است به آن عمل کند. رئیس جمهوری آمریکا از تجارت آزادی منصفانه و متقابل حمایت می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG