لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

دیدگاه| سیاست خارجی ترامپ، آمریکا را دوباره در اولویت قرار می‌دهد


یادداشتی در وبسایت نشریه نشنال اینترست از ریموند تنتر، عضو ارشد میز امور خاورمیانه در تیم شورای امنیت ملی دولت های ریگان و بوش، و ایوان ساشا شیهن، مدیر دانشکده امور عمومی و بین الملل در دانشگاه بالتیمور

اقدام نخست وزیر اسرائیل در افشای اسناد تلاش های ایران در ساخت جنگ افزار هسته ای در گذشته چند پیامد دارد:

تمایل پرزیدنت ترامپ به ترک توافق هسته ای ایران را در صورتی که تهران تا ۱۲ ماه مه حاضر به مذاکره دوباره بر سر برجام نباشد تقویت می کند.

به متحدان آمریکا کمک می کند از مذاکرات دفاع کنند.

و پیونگ یانگ به دیپلماسی سرسختانه پذیرش بیشتری نشان خواهد داد.

اگر اجلاس پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، شکست بخورد، رئیس جمهوری آمریکا احتمالا تحریم ها علیه پیونگ یانگ و تهران را گسترش خواهد داد و تیمی را مامور خواهد کرد تا همتایان اروپایی را برای اجرای آن ها مجاب کنند. او ممکن است ایران را برای تمدید تاریخ انقضای محدودیت های مندرج در برجام تحت فشار بگذارد.

ترامپ در عین احتمال دارد به تهران مشوق هایی مانند لغو تحریم ها پیشنهاد کند، اما نه چون باراک اوباما در آغاز مذاکرات. این امر می تواند به محدود شدن برنامه موشک های بالیستیک بیانجامد.

پرزیدنت ترامپ با مقابله با آن هایی که ایالات متحده را تهدید می کنند، مشخصا تهران و پیونگ یانگ، برنامه کاری «اول آمریکا» را قوت می بخشد. تیم ترامپ تجلی روحیه خدمت توامان مدنی و نظامی است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG