لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

معضلات سیاست خارجی پیش روی رییس جمهوری منتخب آمریکا


دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده (راست) و مایک پنس معاون او - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده (راست) و مایک پنس معاون او - آرشیو

مقاله ای از کرول لی و فلیسیا شوارتز در وال استریت جورنال

پرزیدنت منتخب دونالد ترامپ میراث دار پیچیده ترین پرونده های بسیار مهم سیاست خارجی طی نسل ها خواهد بود. او به عنوان رهبری کمتر شناخته شده که مواضع اش بر سر مسائل عمده بسیار ناشناخته است پا به یک جهان پر تنش می گذارد.

دونالد ترامپ در سخنرانی ها، مصاحبه ها و بیانیه هایش در دوره رقابت های انتخاباتی گفته که سیاست خارجی آمریکا احتمالا به شکلی عمده بازبینی شده و جهتی جدید خواهد یافت. او حمایت آمریکا از سازمان ناتو و دیگر اتحادهای تاریخی این کشور را به پرسش گرفته، توافق های تجارت آزاد را زیر و رو کرده و خود را به ولادمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نزدیکتر نشان می دهد.

ترامپ حتی چشم انداز کاهش نقش آمریکا در صحنه جهانی را ترسیم و پیشنهاد کرده است که چند متحد آمریکا از جمله کره جنوبی، ژاپن و عربستان سعودی باید به جای اتکا به آمریکا خودشان از خودشان دفاع کنند.

اما این که میلیاردر آمریکایی دقیقا چگونه دستور کاری را برای سیاست خارجی تنظیم کرده و به اجرا خواهد گذاشت نا روشن است، زیرا بعضی مواضع او طی مبارزات انتخاباتی تغییر کرده است.

آرون دیوید میلر، مشاور پیشین وزیران خارجه در دولت های دموکرات و جمهوریخواه، می گوید نقش آمریکا در جهان با ظهور قدرت های دیگر بیش از پیش مبهم شده است.

به گفته میلر «رییس جمهوری بعدی آمریکا با دنیایی سر و کار خواهد داشت که پر از علل و انگیزه های ناامید کننده است. هر چند دنیا را هنوز آتش فرا نگرفته است، اما فضایی غیر دوستانه برای اعمال موثر قدرت دیپلماتیک و نظامی آمریکا بر جهان حاکم است».

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG