لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

دونالد ترامپ خواستار مجازات افرادی شد که پرچم آمریکا را آتش می‌زنند


پس از اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات گروهی معترض پرچم آمریکا را در مقابل برج ترامپ در نیویورک آتش زدند. ۹ نوامبر
پس از اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات گروهی معترض پرچم آمریکا را در مقابل برج ترامپ در نیویورک آتش زدند. ۹ نوامبر

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه خواستار مجازات افرادی شد که پرچم آمریکا را آتش می زنند. آقای ترامپ پیشنهاد داده است کسانی که پرچم این کشور را آتش می زنند زندانی شوند و یا حتی شهروندی آمریکا از آنها گرفته شود.

این در حالی است که دیوان عالی آمریکا چنین اقدام را بر اساس قانون اساسی این کشور در چارچوب آزادی بیان دانسته است.

آقای ترامپ در توییتر نوشت: «هیچکس نباید اجازه بیابد تا پرچم آمریکا را آتش بزند و این کار عواقب دارد، شاید سلب تابعیت یا یک سال حبس.»

دونالد ترامپ این توییت را چند روز پس از آن نوشت که کالجی در ایالات ماساچوست تصمیم گرفت افراشتن پرچم آمریکا را متوقف کند. پیش از اتخاذ این تصمیم دانشجویان این کالج در اعتراض به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پرچم آمریکا را آتش زده بودند.

روز یکشنبه کهنه سربازان نیروهای مسلح آمریکا و دیگر شهروندان آمریکا در اعتراض به تصمیم پایین کشیدن پرچم ها در کالج همپشایر تظاهرات کردند. مسئولان کالج گفتند از بحث های آرام درباره پرچم استقبال می کنند.

در چند دهه اخیر برخی از قانون گذاران آمریکایی بارها برای ممنوعیت آتش زدن یا بی حرمتی به پرچم آمریکا تلاش کرده اند.

دیوان عالی آمریکا در سال ۱۹۸۹ گفت قوانینی که انواع بی احترامی به پرچم را به عنوان نوعی از اعتراض ممنوع می کنند، با قانون اساسی کشور در تضاد هستند چرا که متمم اول قانون اساسی در حفاظت از آزادی بیان را نقض می کنند. تصمیم دیوان عالی در سال ۱۹۵۸ نیز سلب تابعیت از افرادی را که به پرچم بی احترامی کنند، ممنوع کرد.

هیلاری کلینتون زمانی که سناتور ایالت نیویورک بود در سال ۲۰۰۵ به تلاش ها برای ممنوع کردن آتش زدن پرچم ملحق شد اما این تلاش ها به جایی نرسید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG