لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۵

پرزیدنت ترامپ برای مقابله با احتکار و گران‌فروشی لوازم ضروری بهداشتی فرمان اجرایی صادر کرد


رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری مربوط به اقدامات گروه ویژه کاخ سفید برای اقدام علیه بیماری کرونا از جامعه آسیایی‌تباران آمریکا حمایت کرد و گفت که آنها به هیچ عنوان در گسترش کووید۱۹ مقصر نیستند .

پرزیدنت ترامپ غروب دوشنبه ۴ فروردین به وقت محلی در این نشست خبری جامعه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار را مردمانی شگفت‌انگیز خواند و گفت که نباید به خاطر ویروس کرونا مورد بی احترامی قرار بگیرند.

رئیس جمهوی آمریکا در ادامه گفت: در این روز یک فرمان اجرایی برای مقابله قانونی با احتکار کالاهایی چون ضدعفونی کننده دست، ماسک و دیگر لوازم ضروری امضا کردم. ما نمیتوانیم اجازه دهیم عده ای از ترس مردم در دوره شیوع بیماری سوء استفاده کرده و احتکار و گران‌فروشی کنند.

او همچنین از کنگره آمریکا خواست که لایحه بودجه دولت را که برای حمایت از کارگران و صاحبان مشاغل و دیگر اقدامات حمایتی در دوره مقابله با ویروس کرونا در دولت تهیه شده را بدون نگاه حزبی در اولین فرصت تصویب کنند.

پرزیدنت آمریکا ابراز امیدواری کرد که با اقدامات دولت و ایالت ها، کشور بسیار زودتر از سه چهار ماه به شرایط عادی بازگردد و کسب و کارها به راه بیفتد. او تاکید کرد که اقتصاد آمریکا در وضعیت بسیار قدرتمندی بوده است و قادر است پس از عبور از این شرایط به حالت عادی بازگردد. او البته در ادامه گفت که این مدت می تواند کمتر از چند ماه باشد و در چند هفته کسب و کارها دوباره باز شود.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و سرپرست گروه ویژه کاخ سفید برای اقدام علیه بیماری کرونا گفت: ما حال بررسی ذخایر مواد پزشکی و دارویی هستیم تا از کامل بودن آن اطمینان حاصل کنیم.

او با تشریح کمک های مختلف به ایالت هایی که در وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا قرار دارند و کمک های مالی برخی از شرکت های بزرگ، اضافه کرد که بسیاری از شرکت‌های آمریکایی برای کمک به حل بحران پیش قدم شده اند از جمله برخی از شرکتهای صنعتی با تغییراتی در خط تولید برای تولید تجهیزات تنفسی پیش قدم شدند.

ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا نیز در این نشست خبری با اشاره به فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا گفت که بر این اساس، احتکار مواد ضروری به قصد سود بردن تجاری و فروش آنها به قیمت بسیار بالا جرم محسوب می شود و دادستانی کل در حال شناسایی افرادی است که دست به چنین اقدامی زده اند.

در این نشست اعضای گروه ویژه دولت برای مقابله با بیماری کرونا خواستار رعایت دستورالعمل بهداشتی دولت توسط همه مردم آمریکا شدند تا روند شیوع بیماری کاهش یابد.
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG