لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

کاخ سفید مجوز ورود خبرنگار سی‌ان‌ان را لغو کرد؛ پرزیدنت ترامپ: سی‌ان‌ان به مردم دروغ می‌گوید


روز سه شنبه بار دیگر وقتی خبرنگار سی‌ان‌ان سوال کرد، پرزیدنت ترامپ او و رسانه‌اش را به دروغگویی متهم کرد.
روز سه شنبه بار دیگر وقتی خبرنگار سی‌ان‌ان سوال کرد، پرزیدنت ترامپ او و رسانه‌اش را به دروغگویی متهم کرد.

کاخ سفید اعلام کرد مجوز ورود «جیم آکوستا» خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان که دونالد ترامپ در نشست خبری خود با او به جر و بحث پرداخته بود را لغو کرده است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه‌ای اعلام کرد که دلیل لغو مجوز ورود آکوستا به کاخ سفید، این بوده که او «با دست» به زن جوانی که در کاخ سفید کار می‌کند و برای گرفتن میکروفون به سمت او آمده بود، «ضربه زد».

جیم آکوستا، خبرنگار سی‌ان‌ان اما این مسئله را رد کرد. شبکه سی‌ان‌ان هم در بیانیه‌ای نوشت دلیل لغو مجوز ورود آکوستا به کاخ سفید «پرسش چالشی» او از پرزیدنت ترامپ بوده است. این شبکه، سخنان سارا سندرز درباره علت لغو مجوز ورود آکوستا را «اتهام فریبنده» توصیف کرد و نوشت تصمیم به لغو مجوز حضور خبرنگار این شبکه در کاخ سفید «خطری برای دموکراسی‌ است».

«جیم آکوستا» روز گذشته و در جریان نشست خبری دونالد ترامپ پس از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، از او درباره کاروان پناهجویانی که از آمریکای مرکزی به سمت مرز آمریکا و مکزیک در حرکت هستند و همچنین مسئله تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا با توجه به پیروزی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان سوال کرده بود.

دونالد ترامپ خبرنگار سی‌ان‌ان را «بی‌ادب و گستاخ» توصیف کرد، خطاب به او گفت این شبکه باید از این‌که چنین خبرنگاری دارد «خجالت» بکشد و سی‌ان‌ان را به دلیل انتشار «اخبار دروغ» در این رسانه «دشمن مردم» نامید.

پس از این درگیری لفظی، یک زن کارمند کاخ سفید تلاش کرد میکروفون را از جیم آکوستا بگیرد، اما او اجازه این کار را نداد و در مقابل این مسئله مقاومت کرد.

سخنگوی کاخ سفید هم در بیانیه‌ای که پس از این اتفاق‌ها منتشر شد، نوشت ترامپ «مدافع آزادی بیان است و از پرسش‌هایی که از وی و دولتش می‌شود، استقبال می‌کند. با این حال کاخ سفید هرگز گزارشگری را که دست خود را روی یک کارآموز جوان می‌گذارد، تحمل نخواهد کرد.»

این نخستین بار نیست که پرزیدنت ترامپ با رسانه‌هایی چون سی‌‌ان‌‌ان و ان‌بی‌سی دچار اختلاف می‌شود. او از زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۶ این رسانه‌ها را به انتشار اخبار دروغ متهم کرده و آن‌ها را «دشمن مردم» توصیف کرده بود.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG