لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۲

پرزیدنت ترامپ: این هفته به اقدام چین علیه هنگ کنگ پاسخ محکمی می‌دهیم


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که دولت او درحال تدارک پاسخ محکمی به اقدام چین در تحمیل قوانین امنیت ملی جدید به هنگ کنگ است.

پرزیدنت ترامپ عصر سه شنبه۶ خرداد به وقت واشنگتن در کنفرانس خبری در کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره واکنش احتمالی دولت او به قوانین امنیتی جدید چین برای هنگ کنگ و احتمال وضع تحریم علیه پکن گفت که اقداماتی در این زمینه در حال انجام است.

او گفت: در حال حاضر کارهایی در دست انجام است. فکر می کنم برایتان جالب باشد. من در روزهای آینده در این مورد صحبت خواهم کرد.

وقتی خبرنگاران از او پرسیدند که آیا احتمالا تحریمی در کار خواهد بود، پرزیدنت ترامپ پاسخ داد: «نه. شما قبل از پایان هفته در مورد آن خواهید شنید.»


انتظار میرود پارلمان چین روز پنجشنبه قانون جدید امنیتی که اختیارات خودمختاری هنگ کنگ را کاهش می‌دهد، به تصویب برساند.

در روزهای گذشته آمریکا اقدام چین را محکوم کرد و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز پیشنهاد کنگره جمهوری خلق چین برای اعمال قوانین یک جانبه و خودسرانه بر هنگ‌ کنگ را محکوم کرد و گفت: «تصمیم دور زدن روندهای جاافتاده قانون‌گذاری هنگ کنگ و نادیده گرفتن اراده مردم هنگ کنگ، به منزله حکم مرگ درجه بالای خودمختاری است که پکن، طبق بیانیه چین و بریتانیا که در سازمان ملل ثبت شده، وعده‌اش را به آن‌ها داده است.»

در روزهای گذشته هزاران نفر در هنگ‌کنگ در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل قانون امنیتی جدید، تظاهرات کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG