لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

پرزیدنت ترامپ می‌‌گوید توافق تجاری با چین ممکن است تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ طول بکشد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، طولانی شدن دستیابی توافق تجاری با چین را کم اهمیت دانست و احتمال کشیده شدن دستیابی به توافق به پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پاییز سال ۲۰۲۰ را رد نکرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ که برای حضور در نشست ناتو به لندن سفر کرده است سه شنبه ۱۲ آذر گفت که موعدی برای پایان جنگ تجاری ۱۶ ماهه بین دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان، چین و آمریکا، تعیین نشده است.

او گفت: «از برخی جهات، ایده صبر کردن تا پس از انتخابات ریاست جمهوری را می‌پسندم.»

گزارش‌ها حاکی از پایین آمدن شاخص‌ها در بازارهای بورس آمریکا بر اثر جنگ تجاری با چین است، اما پرزیدنت ترامپ می گوید که به نظر او وضعیت سهام مناسب است.

او گفت: «من باید توافق درستی انجام دهم. توافقی که برای کشور ما عالی نباشد را نمی‌پذیرم.» او همچنین گفته است که به نوسان بورس توجه نمی کند، بلکه توجه او به میزان کارآفرینی است.

جنگ تجاری ایالات متحده و چین سال گذشته زمانی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی تعرفه‌های تنبیهی اعمال کرد تا پکن را به تغییر رفتارهای تجاری‌اش وادارد.

او می گوید که روابط تجاری دو کشور منصفانه نیست و بیشتر به سود چین است تا ایلات متحده آمریکا. در مقابل، چین نیز خرید برخی از اقلام از آمریکا را معلق کرد و با افزایش تعرفه بر ۱۱۰ میلیارد دلار کالای صادراتی آمریکا به اقدام تلافی جویانه دست زد. مقام های تجاری دو طرف در چند نوبت مذاکراتی را برای دستیابی به توافق صورت دادند، این مذاکرات هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG