لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

اختلاف نظر در مورد گزینه وزارت خارجه در کابینه ترامپ


یکی از مشاوران ارشد رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده در توئیتی به وجود اختلاف نظر در میان برخی از حامیان جمهوریخواه دونالد ترامپ در مورد انتخاب میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست برای تصدی وزارت خارجه اشاره کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کلیان کانوِی از سخنگویان دونالد ترامپ در یکی از دو توئیت جداگانه خود در روز شکرگزاری نوشت «سیلی از ابراز نگرانی‌ها در مخالفت با وزارت خارجه رامنی را، چه از طریق رسانه‌های اجتماعی و چه بطور خصوصی، دریافت کرده است.»

خانم کانوِی در توئیت دوم به نام‌های هنری کیسینجر و جرج شولتز، وزیران خارجه اسبق ایالات متحده در دو دولت جمهوریخواه، اشاره کرده و از آنها به عنوان مردانی یاد می‌کند که «کمتر به دور دنیا سفر کرده و بیشتر در خانه (کشور) و کنار رئیس جمهوری بوده و خدمت می‌کردند.»

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی در همین زمینه نوشت، اختلاف‌ها میان مشاوران رسمی و غیررسمی دونالد ترامپ بر سر انتخاب میت رامنی یا رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک، برای وزارت خارجه، نشانگر شکافی است که در دوران مبارزات انتخاباتی میان بزرگان و بدنه حزب جمهوریخواه با نیروهای معترض مردمی حامی ترامپ پدید آمده بود.

به نوشته نویسندگان این مقاله، پرصداترین مخالفان میت رامنی از جمله استیو بنن، استراتژیست و مشاور ارشد ترامپ، نیوت گینگریچ، رییس پیشین مجلس نمایندگان، و مایک هاکبی، فرماندار پیشین آرکانزاس، معتقدند رامنی به دلیل تلاش آشکارش در تخریب شخصیت ترامپ در انتخابات وزیر خارجه ای وفادار نخواهد بود.

اما به گفته یک عضو ارشد تیم ترامپ، رییس جمهوری منتخب، رامنی را وزیر خارجه‌‌ای موفق می بیند. پیش بینی نحوه عمل و تصمیم گیری دونالد ترامپ امر دشواری است. اگر چه ترامپ این قابلیت را دارد که هر لحظه تغییر فکر بدهد، اما اخیرا در گفتگو با نزدیکانش از جولیانی هم تمجید کرده است.

منتقدان جولیانی ابراز نگرانی می‌کنند که ارتباط تجاری او با کشورهای خارجی چون قطر بر روند رای اعتماد در مجلس سنا سایه خواهد انداهت. جولیانی همچنین طی سال ها برای سخنرانی در مراسم سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت خلق دستمزد می گرفت. سازمان مجاهدین تا سال ۲۰۱۲ در فهرست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار داشت.

رامنی و جولیانی هر دو برای کسب مقام وزیر خارجه آمادگی خود را به ترامپ اعلام کرده‌اند، ولی این جولیانی بوده که بطور علنی در این باره صحبت کرده و دونالد ترامپ را از این بابت خشمگین کرده است. بعضی گزارش‌ها از احتمال انتخاب جولیانی برای مدیریت اطلاعات ملی حکایت دارد. اما جولیانی به گونه‌ای نشان داده که به مقام دیگری غیر از وزارت خارجه تمایل ندارد.

در عین حال میان میت رامنی و دونالد ترامپ بر سر نگاه به نقش روسیه در جهان اختلاف آشکاری دیده می‌شود.

شکاف بر سر انتخابات بین رامنی و جولیانی باعث شده که نام افراد دیگری برای مقام وزیر خارجه آمریکا مطرح شود: ژنرال جان کلی فرمانده نیروهای ایالات متحده در آمریکای جنوبی و مرکزی در دولت اوباما، ژنرال دیوید پترائوس مدیر پیشین سی آی ای، و سناتور باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG