لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۳

دیدگاه| بولتون و ترامپ؛ هماهنگ بر سر توافق ایران، دارای نگاه هایی متفاوت درباره روسیه


روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: پرزیدنت دونالد ترامپ با انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی خود به نظر می رسد یک کهنه کار سیاسی در واشنگتن را یافته است که در مسائل عمده امنیت ملی از جمله مخالفت با توافق هسته ای ایران، ضرورت توقف برنامه اتمی کره شمالی و سیاست خارجی «نخست آمریکا» با او هم نظر است.

اما پیشینه بولتون در چگونگی برخورد با روسیه و حمایت از اشغال عراق او را در نقطه مقابل رئیس جدیدش قرار می دهد.

بولتون سابقه خدمات در وزارت دادگستری و وزارت خارجه در دولت های ریگان، جرج هربرت واکر بوش و جرج دبلیو بوش را دارد.

جان بولتون عمیقا به روسیه بی اعتماد است. او در جریان «کنفرانس امنیتی مونیخ» گفت اعلام جرم یک دادگاه فدرال علیه سیزده روس در ارتباط با مداخله در انتخابات فرصتی در اختیار دونالد ترامپ برای شدت عمل در برابر روسیه گذاشته است: «این نقطه عطفی بالقوه برای ترامپ است.»

بولتون در توییتر خود در واکنش به مسموم کردن یک جاسوس پیشین روس و دخترش در بریتانیا نوشت ایالات متحده و متحدانش باید «تدابیر محکمی [علیه روسیه] در واکنش به استفاده از جنگ افزار شیمیایی برای مسموم کردن یک جاسوس دوجانبه در بریتانیا» به کار بگیرند.

جان بولتون در مصاحبه پنج شنبه اش با فاکس نیوز حاضر نشد بگوید در مورد روابط با ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، چه مشورتی به پرزیدنت ترامپ خواهد داد.

بولتون در کتاب خود در سال ۲۰۰۷ می نویسد که فرزند پدری آتش نشان از بالتیمور و مادری خانه دار است که هیچکدام شان از دبیرستان فارغ التحصیل نشدند. او وقتی پا به دانشکده حقوق دانشگاه ییل گذاشت خود را یک «محافظه کار لیبرترین» توصیف می کرد و با مخالفت های دانشجویان چپگرا با جنگ ویتنام همراه نبود. بولتون در دانشگاه ییل با کلارنس تامس، قاضی کنونی دیوان عالی، همکلاس بود و پیش از ورود به دولت به کار وکالت در بخش خصوصی می پرداخت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG