لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۰

دیدگاه: واقع گرایی اصولی ترامپ در مورد افغانستان


سرمقاله هیات تحریریه نیویورک پست

پرزیدنت ترامپ دوشنبه شب به اقدامی بسیار شاخص دست زد: او از موضعی که در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته گرفته بود و کاملا قابل دفاع بود فاصله گرفت و موضع جدیدی اتخاذ کرد که می تواند از لحاظ سیاسی به او لطمه بزند؛ او چنین کرد زیرا تصمیم گرفته است که این مهم برای کشوری که اداره می کند بهترین گزینه است.

توجیه خروج از افغانستان توجیه ضعیفی نیست؛ پرزیدنت ترامپ با تصمیم به ماندن نیروها در افغانستان و تلاش دوباره برای پیروزی در آن کشور، در آینده خود را در لحظات زجرآوری در کنار بیوه ها و معلولین جنگ خواهد دید.

اما ترامپ با نگاه به نتایج فاجعه بار طرح باراک اوباما برای خروج از عراق تصمیم به ماندن در افغانستان گرفت: آمریکا نمی تواند اجازه دهد چیزی بدتر از القاعده، بدتر از داعش ظهور کند که در صورت خروج آمریکا از افغانستان احتمالا این اتفاق می افتاد.

رویکرد تازه ترامپ به پاکستان، دعوت از هند و استقبال از قواعد جدید تعامل در میدان جنگ از درک روشنی از واقعیت ها و آن چه برای پیروزی نیروهای آمریکا لازم است حکایت دارد.

دانالد ترامپ در سخنرانی دوشنبه با تمام قلب و مغزش به وظیفه ریاست جمهوری اش عمل کرد.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG