لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۲

آسوشیتدپرس: رژه زودهنگام ژنرال های بازنشسته برای گرفتن مشاغل تحت دولت آینده آمریکا


ژنرال بازنشسته مایکل فلین
ژنرال بازنشسته مایکل فلین

خبرگزاری آسوشیتدپرس در تحلیلی نوشته است که دو ماه قبل از سوگند ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا، شمار چشمگیری از ژنرال های بازنشسته ایالات متحده از جمله برخی از چهره هایی که با دولت باراک اوباما مشکلاتی داشتند برای انجام مذاکرات و مصاحبه های شغلی پشت در آقای ترامپ صف کشیده اند.

این خبرگزاری می نویسد که ملاحظه کردن ژنرال های بازنشسته برای سمت های ارشدی چون ریاست سازمان اطلاعات مرکزی امر غیرمعمولی نیست. اما رویکرد علنی آقای ترامپ به سمت شمار زیادی از این افراد، پرسش هایی را درباره توازن چهره های نظامی و غیرنظامی در کاخ سفید در دوره چهار سال آینده برانگیخته است.

آسوشیتدپرس می گوید گرایش به سوی مقامات نظامی شاید نشان دهنده گزینه های اندک غیرنظامی باشد. بسیاری از چهره های دولت های جمهوریخواه سابق از نظر سیاسی از ترامپ برائت جسته اند و آقای ترامپ نیز گفته است که همه آنان را در دولت خود نمی خواهد و به دنبال بیرون راندن چهره های قدیمی از عرصه دولت است.

آسوشیتدپرس به نقل از رابرد گولدیچ، تحلیلگر دفاعی بازنشسته که بیش از چهار دهه است دولت های آمریکا را رصد می کند می گوید تمرکز ترامپ بر ژنرال های بازنشسته می تواند بی سابقه باشد.

تاکنون تنها مایکل فلین ژنرال بازنشسته و سه ستاره ارتش است که در دولت آینده به سمت مشاور امنیت ملی منصوب شده است. این سمت به تایید سنا نیازی ندارد اما در روند تصمیم گیری رئیس جمهوری حیاتی است. آقای فلین در سال ۲۰۱۴ از سمتش در مدیریت آژانس اطلاعات دفاعی اخراج شد. او سپس انتقادات سختیگرانه ای را به رویکرد دولت اوباما به جنگ با داعش متوجه ساخت.

نام دو ژنرال چهارستاره دیگر نیز برای دولت آینده آمریکا به میان آمده؛ جیمز ماتیس برای وزارت دفاع و جان کلی برای وزارت امنیت ملی. ژنرال بازنشسته ارتش جک کین و دیوید پترائوس که از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ در دوران ریاست جمهوری اوباما رئیس سیا بود از دیگر چهره هایی هستند که این روزها نامشان مطرح شده اند. ژنرال پترائوس پس از طرح رابطه با زن نویسنده ای که مشغول نوشتن زندگینامه او بود و متهم شدن به درز اطلاعات محرمانه به وی استعفا داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG