لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

سرمقاله وال استریت جورنال: ترامپ به دموکرات‌ها پیشنهاد همکاری می‌دهد


سرمقاله هیات تحریریه وال استریت جورنال

دونالد ترامپ چند سال پیش جمهوریخواه شد و به سختی می توان او را یک محافظه کار محسوب کرد، از این رو انتظار می رفت که دیر یا زود به معامله با دموکرات ها بپردازد. پرسش این است که آیا دعوت او در سخنرانی سه شنبه شب به همکاری با دموکرات ها در یک کنگره دو قطبی به پیشرفتی دو حزبی می انجامد یا نه.

آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ کار دموکرات ها را برای مخالفت همه جانبه با او راحت تر کرد و این امر رییس جمهوری آمریکا را مجبور کرد برای پیشبرد اولویت هایش به رای جمهوریخواهان تکیه کند. به رغم وضعیت خوب اقتصادی، حمایت عمومی از رییس جمهور در نظرسنجی ها پایین است و بسیاری از دموکرات ها بی صبرانه منتظرند پس از در دست گرفتن اکثریت در مجلس نمایندگان و سنا در انتخابات میان دوره ای نوامبر ترامپ را استیضاح کنند.

اکثریت شکننده کنونی جمهوریخواهان در سنا با ۵۱ رای در برابر ۴۹ رای همکاری با دموکرات ها را به یک ضرورت بدل کرده است. پرزیدنت ترامپ برای انجام هر کاری درباره مهاجرت، کارهای عمومی یا اصلاح زندان ها به ۶۰ رای در سنا نیاز دارد. در عین حال، دموکرات ها بر سر این سه مساله خواهان پیشرفت هستند.

دموکرات ها می خواهند وضعیت مهاجران غیرقانونی جوان به سرانجامی قانونی برسد، برای ترمیم جاده ها و پل ها پول خرج شود و به مجرمین زندانی فرصت دومی برای زندگی بهتر داده شود. رویکرد ترامپ نسبت به حمایت از تولید داخلی در تجارت بین المللی در میان دموکرات ها بیشتر از جمهوریخواهان طرفدار دارد؛ هر چند خوشبختانه در سخنرانی سه شنبه شب درباره آن صحبتی نکرد.

پیام مهاجرتی ترامپ ترکیبی از برندگی لفظی با مصالحه سیاسی بود. او به جای تاکید بر مشارکت تازه واردها به آمریکا وقت بسیاری را صرف کرد تا نشان بدهد مهاجرت مساله ای با ابعاد مجرمانه است.

طرح پیشنهادی پرزیدنت ترامپ مسیری را برای کسب حق شهروندی پیش روی یک میلیون و هشتصد هزار مهاجر جوان غیرقانونی می گذارد که در کودکی به آمریکا آورده شدند. تعداد پیشنهادی در طرح ترامپ بسیار بیش از هفتصد هزار نفری است که تحت فرمان غیرقانونی باراک اوباما تقاضای مجوز کار کرده بودند.

پرزیدنت ترامپ همچنین پیشنهاد کرد به وضعیت میلیون ها تن از خانواده هایی که در انتظار اجازه اقامت دائم هستند سر و سامان داده شود.

آیا دموکرات ها خواهان رسیدن به یک مصالحه هستند؟ روشن نیست که خودشان نمی خواهند یا پایگاه سیاسی شان به آن ها اجازه نمی دهد. اگر رهبری دموکرات ها در سنا قصد دارد کاری برای این مهاجران غیرقانونی جوان انجام بدهد فضا برای مصالحه وجود دارد.

اگر دموکرات ها بخواهند تا انتخابات نوامبر در برابر ترامپ مقاومت کنند، رییس جمهور از ارائه پیشنهاد همکاری دو حزبی لطمه ای نخواهد خورد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG